עיבוד בסיסי לקבצי RAW ב Adobe Lightroom

בטח נתקלתם לא פעם כי מומלץ לצלם בפורמט RAW ולא בפורמט JPEG הנפוץ. הסיבה לכך טמונה בעובדה כי קובץ ה RAW מכיל את כל נתוני התמונה המקורית שצולמה, כך לדוגמא אם תצלמו את התמונה בשחור-לבן, תוכלו לשחזר את הצבעים בעזרת תוכנת עיבוד. בשל יתרון זה צלמים רבים מעדיפים לצלם ב RAW על מנת לשמור לעצמם את האפשרות לבצע עיבוד מתקדם לתמונה מבלי לפגוע באיכות התמונה.

* עוד על פורמט ה RAW ו JPEG

Adobe Lightroom מחזירה אותנו לימי הפילים, בהם היתה בידנו שליטה מלאה על פיתוח התמונה, מקביעת החשיפה והאיזון הלבן ועד העמקת הניגודיות והצבעים. מעבר ל"חדר החושך" הדיגיטלי שלה, ל – Lightroom יש יכולות קטלוג וארגון של עשרות אלפי תמונות לפי פילטרים שונים, כגון: מידע תמונה, שם, מיקום ועוד.

פתיחת קובץ ה RAW
את קובץ התמונה מומלץ לפתוח ע"י גרירתו אל חלון התוכנה. ישנן דרכים נוספות אך הן כוללות פתיחת קטלוג חדש וזה כבר קשור למדריך אחר. לאחר פתיחת הקובץ, בחרו את לשונית ה Develop, כמוצג בתמונה למטה.

שלב ראשון

תיקון החשיפה
התיקון הראשון אותו מומלץ לבצע ראשון הוא תיקון בעיות חשיפה (Exposure), כגון תת חשיפה או חשיפת יתר. את התיקון ניתן לבצע בקלות ע"י הזזת הגולל ימינה (הגדלת החשיפה) או שמאלה (הקטנת החשיפה). כמות התיקון הוא כמובן לפי ראות עיניכם ולפי התוצאה הסופית אותה אתם מעוניינים להשיג. התייחסו לערכי החשיפה בגלגלת כאילו היו ערכי החשיפה במצלמה שלכם.

פיתוח

כלי השחזור
כלי השחזור (Recovery) נועד בכדי לשחזר פרטים שנבלעו בשל חשיפה לקויה. את השפעתו תראו אך ורק על האיזורים הבהירים שבתמונה (Highlights). לדוגמא, בתמונת הפרח תוכלו לראות שלאחר שימוש בכלי השחזור הופיעו פרטים נוספים על עלי הכותרת של הפרח.

שחזור

האיזורים "השחורים"
עברו לכלי ה Blacks. כלי זה מחשיך את האזורים הכהים (Shadows) שבתמונה, מבלי לפגוע באזורים המוארים, כך שהוא בעצם מהווה ככלי הנגדי של כלי השחזור. הזזת הגלילה ימינה תחשיך את התמונה ותעניק מראה של עומק שדה צר יותר. המנעו מלהחשיך את התמונה יתר על המידה בכדי לא לאבד פרטים מעניינים.

השחורים

מילוי תאורה
נחזור גלגלת למעלה, כלי מילוי התאורה. כלי זה מחזיר פרטים שהוחשכו באיזורים הכהים (Shadows) ע"י כלי ה Blacks מבלי לפגוע באיזורים הבהירים (Highlights).

מילוי תאורה

שיפורים אחרונים
לאחר כמה תיקוני ניגודיות ובהירות בגלגלות ה Contrast וה – Brightness תמצאו את גלגלות ה Clarify וה – Vibrance.
גלגלת ה Clarify תאפשר לכם להגביר את הניגודיות שבתמונה ובכך לגרום לאובייקטים שבה להראות חדים יותר. בשל אופיו של כלי זה ויכולתו להעניק לתמונה מראה חד ומיוחד, יהיה לכם קל מאוד למצוא עצמכם עושים בו שימוש מופרז. המנעו מכך.
גלגלת ה Vibrance תשלוט על עומק הצבעים שבתמונה. היתרון שבכלי זה הוא היכולת להמנע מצבעים רוויים מידי (Saturation).

חידוד וצבע

כעת, כל שנותר הוא ליצא את קובץ ה RAW המעובד כקובץ TIFF (תפריט File -> Export) ולבצע נגיעות אחרונות בתוכנת העיבוד ועריכה המועדפת עליכם. ולסיום, הנה התוצאה הסופית…

לפני ואחרי

התמונה בסיום קצת חשוכה באזורי הרקע, מה שיוצר תחושת עומק שדה צר. כמו כן, הפרטים על עלי הכותרת כעת בולטים יותר והפרח אינו נראה כאילו נחשף יתר על המידה.

חשוב לזכור כי המדריך הנ"ל הנו בסיסי לחלוטין ומטרתו היא לנסות ולפתוח אתכם בפני האפשרות של צילום ב RAW והיתרונות שבעיבוד התמונה לאחר מכן. Adobe Lightroom מסוגלת כמובן להרבה יותר, החל משינוי האיזון הלבן, דרך כלי ניקוי רעש וחידוד התמונה ועד עבודה מלאה עם היסטוגרמות (Histograms) ו – Curves.

לעמוד הבית של התוכנה לחץ כאן.
לרכישת Adobe Lightroom לחלונות ולמקינטוש לחץ כאן.


6 תגובות למאמר “עיבוד בסיסי לקבצי RAW ב Adobe Lightroom”

 1. עמוס:

  שלום,
  תודה על ההדרכה, אך שאלה לי – אחרי שעבדתי ושיניתי את התמונה,
  איך אני שומר את התמונה, וקובע היכן היא תישמר
  בברכה ובתודה עמוס

 2. ליאור אילוז:

  שלום עמוס, עניתי לך על השאלה במייל אך נראה כי אינך מקבל שום אימייל שאני שולח לך, אז הנה התשובה שכתבתי לך במייל.
  "בכדי לשמור את התמונה לאחר העריכה מבלי לדרוס את תמונת המקור
  כל שעלייך לעשות הוא לבחור תפריט
  File->Export
  או Crtl + SHift + E
  להגדיר את אופי הקובץ בחלון שיפתח וללחוץ Export
  שים לב שכברירת מחדל, לייטרום יוצרת תיקייה חדשה לקבצים שאתה מייצא – תבחן אם זה מתאים לך או לא.
  כמו כן, במידה ואתה מעוניין לבצע עריכה נוספת בפוטושופ , מומלץ לייצא את הקובץ בפורמט PSD
  ולא ב JPEG שיגרום לאיבוד איכות ברגע השמירה.
  מקווה שזה עוזר,
  ליאור."

 3. עומר:

  הי, בוקר טוב.

  הדרכה מצויינת, תודה על ההשקעה.

  האם אתה מכיר דרך לעשות תיקון אוטומטי לקבוצת תמונות ב lightroom ?

  עומר.

 4. ליאור אילוז:

  עומר,
  אני לא מאמין שיש אפשרות כזאת מובנית בתוכנה אבל אני מניח שיש פלאגאין שעושה איזושהי פעולה כזאת… כמובן שאני לא ממליץ כי כל תמונה והנתוני חשיפה שלה…

 5. ליז:

  האם יש אפשרות לשנות את הvibrance בכל התמונות ביחד במקום תמונה תמונה?

 6. ליאור אילוז:

  ליז, אישית לא יצא לי להשתמש בתוכנה לא מעט זמן אבל נראה שכן http://www.digitalcameraworld.com/2013/02/26/batch-processing-how-to-edit-multiple-photos-in-adobe-camera-raw/

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון