המדריך לקניית מצלמה דיגיטלית

מצלמותבעבודתי הנוכחית (חנות צילום דיגיטלית) שמתי לב שהרבה אנשים הבאים לרכוש מצלמה דיגיטלית, לצרכים חובבניים ומקצועיים כאחד, אינם יודעים על אילו קריטריונים לשים את הדגש בבחירתם את המצלמה המושלמת לצרכיהם. כמו כן, אחת מקוראות האתר האירה את תשומת ליבי לכך שאין ב"תקריב" מדריך לקניית מצלמה דיגיטלית, ולכן, הנה כמה דגשים עיקריים בדרך לקניית מצלמה דיגיטלית.

למה אתם קונים מצלמה דיגיטלית?
אחת הטעויות העיקריות שאני נתקל בהן כשאנשים מגיעים לחנות לרכוש מצלמה דיגיטלית, היא קניית מצלמה מקצועית יותר מצרכי הצילום שלהם. בין אם מדובר מבחירה בשל הרצון להראות מקצועי יותר ובין אם בשל החשיבה שיותר מקצועי אומר יותר טוב, מדובר בטעות. בכדי למנוע טעות זאת (ואת התייאשותכם מהמצלמה בהמשך) תמיד מומלץ לשאול את עצמכם כמה שאלות שיענו על צרכי הצילום האמיתיים שלכם.
bullet בראש ובראשונה – התקציב שלכם. כמה תהיו מוכנים להשקיע במצלמה? – שאלה זאת בעיני עונה על רוב השאלות שכן אדם שאינו מוכן להשקיע סכום כסף נכבד על מוצר מסויים, רוכש אותו מהסיבות הלא נכונות.
bullet לשם מה אתם קונים מצלמה דיגיטלית? – בחנו את הסיבה העיקרית לרצונכם לרכוש מצלמה דיגיטלית, לדוגמא: אם אתם נוסעים לטיול ארוך בחו"ל, אין צורך להשקיע במצלמה שסיכוי הגניבה/אבדה/הרס שלה גבוהים.
bullet האם תצלמו לרוב במצב צילום אוטומטי? – האם הנכם בקיאים במצבי הצילום המתקדמים?
bullet אילו מאפיינים חשובים לך במצלמה? – זום ארוך, גודל מסך ה LCD, מייצבי תמונה וכו'
bullet האם הנוחות והניידות עם המצלמה חשובה לכם? – באם זוהי מצלמה שתרצו לנשוא עמכם לכל מקום, גודל המצלמה ומשקלה חשוב.

חשיבות הזום האופטי
במצלמות השונות קיימים שני סוגים של זום. האחד הוא זום אופטי והשני הוא זום דיגיטלי. הזום האופטי מבצע מיקוד נקי וחד על האובייקט, בניגוד לזום הדיגיטלי שלרוב יוצר תופעות לוואי, כגון גרעון ופיקסליזציה ולכן אינו מומלץ לשימוש כלל. בשל כך, מומלץ לשים דגש עיקרי על הזום האופטי ולרכוש מצלמה בעלת זום אופטי גדול ככל האפשר. רוב המצלמות כיום מתאפיינות בזום אופטי 3X (הגדלת האובייקט פי 3 מגודלו) אך לאחרונה נכנסו לשוק המצלמות, מצלמות בעלות סופר זום אופטי 12X.

מגה פיקסלים
הדעה הרווחת כיום בקרב אלו הקונים מצלמה דיגיטלית כי ככל שערך המגה פיקסלים גדול יותר, כך איכות המצלמה גבוהה יותר. דעה זאת נוצרה עקב כניסתן של המצלמות הדיגיטליות לשוק עם ערכי מגה פיקסלים שנעו בין 1-2 מגה פיקסלים. (מה שיש למצלמות בפלאפונים כיום). בתקופה זו, כמות המגה פיקסלים אכן הייתה חשובה, אך כיום, כאשר לכל מצלמה דיגיטלית לפחות 5 מגה פיקסלים, חשיבות זאת ירדה. מעבר לעובדה שבכדי לפתח תמונה דרוש רק 4 מגה פיקסלים, שימוש בערך מגה פיקסלים גבוה מ 5 אף יצמצם את כמות התמונות שנוכל לשמור על כרטיס הזכרון. עם תמונה בעלת 4 מגה פיקסלים ניתן לפתח תמונות בגדלים הבאים (מבלי לפגוע באיכות): 10/14, 10/15, 13/18, 15/21, 18/24 ו – 20/30. במידה והנכם מתכננים לפתח תמונות גדולות יותר, כגון 30/40 ו/או קנווסים, מומלץ לרכוש מצלמה בעלת יכולות של לפחות 7 מגה פיקסלים ולהקפיד לצלם בתאורה איכותית ו/או עם חצובה בכדי למנוע טשטוש, שיבלוט יותר בתמונות גדולות.

קומפקטית או DSLR?
מחירי המצלמות המקצועיות, מצלמות הרפלקס (DSLR), אומנם ירדו משמעותית והן זמינות יותר אך אין זה אומר שהן יתאימו לכם. כפי שציינתי בתחילת המאמר, עליכם לשאול את עצמכם כמה שאלות, שבניהן שאלה נוספת: "האם אני מתכנן להתמקצע בתחום הצילום?". לא מדובר על התמקצעות למטרת פרנסה אלא אפילו למטרות תחביב וידע. במידה והתשובה לשאלה זאת היא: לא!, אין צורך שתבזבזו את מיטב כספכם על מאפיינים שלעולם לא יהיה לכם מושג מה הם עושים. כמו כן, מצלמה מקצועית יותר היא כבדה יותר, גדולה יותר ועדינה יותר, לכן אם אתם מתכננים טיול בצפון עם הילדים, זאת לא המצלמה המומלצת. במידה וכן הייתם מעוניינים לשלוט על הצילום שלכם ברמה מקצועית יותר, אך אתם עדיין מעוניינים לשמור על נוחות נשיאת המצלמה, קיימות כיום מצלמות קומפקטיות בעלות רוב המאפיינים של מצלמות הרפלקס (DSLR) בגדלים קטנים יותר (המתאפשרים עקב ביטול האפשרות לעדשות ופילטרים מתחלפים).

ומה לגבי אביזרים נלווים?
לפני שאתם מחליטים סופית לגבי המצלמה אותה אתם מעוניינים לרכוש, חשבו גם על האביזרים הנלווים, כגון: כרטיס זכרון, תיק נשיאה, סוללות נטענות, חצובה, עדשות ופילטרים (DSLR), פלאש חיצוני וכדומה. אביזרים אלו מתבררים כנחוצים ולכן נסו לבדוק האם תוכלו לקבל את חלקם במתנה ו/או בהנחה. כשלב ראשוני, הדגש העיקרי הוא על הסוללות הנטענות (+מטען) ועל כרטיסי הזכרון. סוללות נגמרות מהר והן מוצר יקר ולכן חשוב שתהיה לכם האפשרות לחסוך ככל האפשר ולהשתמש במטען. לרוב המצלמות זכרון פנימי של עד 32MB המאפשר אחסון של כ 10 תמונות בלבד, לכן מומלץ מאוד לשים דגש על קבלה/הנחה על כרטיס זכרון של 1GB לפחות.
האם יש לכם אביזרים נלווים מהמצלמה הקודמת שלכם? במידה וכן, מאוד מומלץ לרכוש מצלמה התואמת את השימוש באביזרים אלו בכדי לחסוך עלות נוספת.

קראו חוות דעת, ונסו בעצמכם
אל תמהרו לקנות מצלמה דיגיטלית והמנעו מלהשאיר את הקנייה לרגע האחרון ובשל כך להתפשר על איכות ומחיר. לאחר שצמצמתם את צרכיכם ויש לכם כיוון כללי לאיזו מצלמה אתם מעוניינים לרכוש, חפשו חוות דעת על המצלמות שבחרתם וקראו כמה שיותר. באתר "זאפ", לדוגמא, ניתן לקרוא חוות דעת רבות של אנשים שהתנסו במצלמות השונות.
במידה והחלטתם או שאתם מתלבטים בין 3 מצלמות, רשמו את הסוגים והגיעו לחנויות. החזיקו את המצלמות בידיים והתנסו בהן. אל תתפתו לרכוש מצלמה דיגיטלית באינטרנט לפני שניסיתם אותה. במידה ומצאתם את הסוג שרציתם והחלטתם סופית, תוכלו לרכוש ברשת, שכן לרוב המחירים זולים יותר.

מצלמה דיגיטלית היא רכישה חשובה מכיוון שלא תוכלו לחזור אחורה ולצלם מחדש את הרגעים שחוויתם, לכן הקפידו לשים לב לכל הדגשים ולצרכיכם העיקריים. המנעו מפיתויים ומרכישת מצלמות בעלות שמות יצרנים שאינם מוכרים. ודאו כי יש לכם אחריות לפחות לשנה והכי חשוב, צלמו, זה חינם!


4 תגובות למאמר “המדריך לקניית מצלמה דיגיטלית”

 1. לימור:

  מעולה 🙂

 2. דורון:

  מצוין.
  עוד כאלה… 🙂

 3. שמחה:

  כתוב באמינות רבה ,נהדר.סידר לי את "הראש"

 4. ליאור אילוז:

  שמחה,
  שמח שהוא עזר לך 🙂
  רק חשוב לציין שהוא נכתב ב-2008 ומאז חלו לא מעט שינויים בעולם צילום.
  היום חשוב גם לשים לב שלמצלמה שאת קונה יש יכולות צילום וידאו HD, מערכות זיהוי פנים, אפשרויות לצילום עם אפקטים וכדומה

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון