עדשת פריים או זום?

הבחירה בין עדשת זום לבין עדשת פריים היא ההחלטה החשובה ביותר בבואכם לרכוש עדשה. באם תחפשו חוות דעת ברחבי הרשת, חנויות ואף צלמים מקצועיים, התשובות שתקבלו יהיו חצויות ותגלו כי לכל צד ישנם טיעונים חזקים מדוע לרכוש עדשת זום ומדוע לרכוש עדשת פריים. ואיך אתם תבחרו? הנה סקירה כללית של שני סוגי העדשות, יתרונותיהם וחסרונותיהם.

מהי עדשת פריים (Prime)?
prime lens לעדשת הפריים ישנו אורך מוקד קבוע שאינו ניתן לשינוי, מכך משתמעות כמה עובדות המצטיירות לרוב, כחסרונות. האחת, במידה ברצונכם לשנות את זווית הצילום בעודכם משתמשים בעדשת פריים יהיה עליכם להתקרב או להתרחק פיזית אל/מהאובייקט, מה שאינו תמיד מתאפשר עקב תנאי השטח, סכנות וכדומה. השנייה, מגוון רחב של אורכי מוקד לצורכי צילום שונים יצריך ממכם לרכוש מגוון רחב של עדשות פריים, דבר היקשה עליכם בנשיאת הציוד ואף בעלות הציוד.

אם כך, מדוע בכל זאת נרצה לרכוש מגוון עדשות פריים כאשר ניתן לכסות את כל טווח אורכי המוקד בשתי עדשות זום?

איכות אופטית גבוהה
בעוד שאיכות עדשות הזום משתפרת בקצב מהיר, עדשות הפריים ידועות כעדשות בעלות איכות אופטית גבוהה ביותר המאפשרת קבלת תוצאות חדות, מדוייקות ונקיות. עם זאת, חשוב לציין כי לכל יצרן ישנו מגוון רחב של עדשות (פריים או זום) שביניהן עדשות איכותיות יותר ואיכותיות פחות. לכן, במידה והנכם מחליטים לרכוש עדשת פריים, זכרו כי לעדשות הפריים איכות אופטית גבוהה יותר ברוב המקרים, אך המנעו מהנחת יסוד כי איכותה האופטית היא הגבוהה ביותר.

קלות משקל
עדשות הפריים הן עדשות קלות משקל, לעומת עדשות הזום. הסיבה לכך נעוצה בכמות הזכוכית והחלקים הנדרשים בכדי להניע את עדשות הזום. משקלן הקל של עדשות הפריים הופך אותן לנוחות לנשיאה במקרים רבים.

עלות נמוכה
כאמור, לעדשות הפריים אורך מוקד יחיד. בשל עובדה זו הן אינן מסוגלות לבצע זום, דבר המפשט את הרכבתן, מצריך פחות חלקים נעים ומוזיל את מחירן. עלותן הנמוכה יחסית של עדשות הפריים מאפשרת לנו לרכוש עדשת פריים איכותית במחיר השווה לעדשת זום בסיסית בלבד. גם הפעם חשוב להמנע מהנחות יסוד ולזכור כי עלות עדשה מורכבת מכמה פרמטרים ולאו דווקא רק מהרכיבים המרכיבים אותה.

מהי עדשת זום (Zoom)?
zoom lens עדשות הזום הופכות בשנים האחרונות פופולריות יותר. ראיה לכך היא העובדה כי עדשות הערכה (KIT) המתקבלות במקרים רבים בעת רכישת גוף המצלמה, הן עדשות זום (לרוב 18-55mm, תלוי בגוף הנרכש). הסיבה לפופולריותן הגוברת נובעת מההבדל העיקרי שלהן אל מול עדשות הפריים, לעדשות הזום מגוון אורכי מוקד. מגוון זה מאפשר גמישות בעת הצילום מבלי לרכוש ולהחליף בין עדשות. גמישות זו יוצרת, בחלק מעדשות הזום, כמה חסרונות וביניהן עלות כספית גבוהה, משקל כבד יחסית ואיכות אופטית ירודה ועם זאת היא מפצה על חסרונות אלה ביתרונות משלה.

ניידות
בכל פעם שיתרון משקלן הקל של עדשות הפריים עולה, הוא מיד נתקל בהתנגדות ובטענה כי מדוע לשאת כמה עדשות באורכי מוקד מסויימים כשאפשר לשאת עדשה אחת בעלת מגוון רחב של אורכי מוקד? לדוגמא, במקום לשאת 3 עדשות פריים באורכי מוקד של 14mm, 50mm ו 85mm, ניתן פשוט לשאת עדשת זום אחת בעלת שלושת אורכי המוקד הנ"ל ועוד אורכי מוקד נוספים. כמו כן, כאשר עדשה אחת מחוברת למצלמה ואין צורך בהחלפה בשטח, מצטמצמים הסיכויים להכניס אבק ולכלוך לחיישן.

עלות גבוהה?
למרות שטיעון העלות הנמוכה משוייך בעיקר לעדשות הפריים, חלק מהצלמים מסתכלים על ההוצאה הכספית בצורה אחרת. בהשוואת עלויות בין עדשת פריים אחת לבין עדשת זום אחת, אכן, סביר להניח כי עדשת הפריים תהיה זולה יותר. אך מה קורה כאשר יש צורך במגוון רחב של עדשות פריים (בכדי לייצר מגוון אורכי מוקד)? כאן עולה הטיעון כי במקום לרכוש כמה עדשות פריים המאפשרות מגוון אורכי מוקד, ניתן לרכוש עדשת זום אחת המאפשרת את אותם אורכי מוקד ומגוון נוסף באותה עלות.

גמישות זה הכל
יתרונה הגדול ביותר של עדשת הזום על פני עדשת הפרים, הגמישות. גמישות זו מאפשרת לצלם המעוניין לצלם במגוון רחב של אורכי מוקד לשנות פרספקטיבה, חיתוך וקומפוזיציה וכל זאת מבלי להחליף עדשה, דבר החוסך זמן ומבלי לשנות מיקום פיזי, מה שמאפשר להתמקד על איזור מסויים שלא ניתן להגיע אליו פיזית.

אם כך, מה עדיף? עדשת זום או עדשת פריים?
כאמור, ישנם משתנים רבים אותם יש לשקול ולבחון בעת הבחירה שבין עדשת פריים לבין עדשת זום. קטגורית הצילום העיקרית שלכם, תקציב, חשיבות הנוחות בנשיאה ובניידות, האיכות אותה אתם מחפשים, כל אלה הן רק חלק מהפרמטרים אותם יש לשקול. צלמים רבים, בעיקר מקצועיים בעלי תקציב גבוה, מתחילים את דרכם בעדשת זום באיכות סבירה המאפשרת מגוון רחב של אורכי מוקד ובכך מאפשרת צילום איכותי של קטגוריות צילום שונות. לאחר תקופת זמן בה הם למדו את אופי וצורכי הצילום שלהם, הם עוברים לעדשות פריים בעלות איכויות אופטיות גבוהות במיוחד.
בין אם תבחרו בעדשת זום ובין אם תבחרו בעדשת פריים, זכרו כי אתם מקבלים מה שאתם משלמים עליו ולכן תמיד שקלו עלות מול תועלת.

השלב הבא: מפתח צמצם מקסימלי

2 תגובות למאמר “עדשת פריים או זום?”

 1. אלון:

  הכתבה שלך עשתה לי הרבה סדר בראש אבל העלתה אצלי כמה שאלות,
  אני מצלם כיום עם גוף קאנון 600D ועדשת 24 2.8, אני מצלם הרבה נופים, טיפה פורטרטים (חצי גוף) ואני מחפש עדשה שתתן לי אפשרות לצלם ספורט, צילומי נוף , צילומי מסיבות ופורטרטים, כמו שכתבת ומהידע הקודם שלי עדיף לרכוש כמה עדשות פריים אבל כרגע אני חסר תקציב לקנות כמה עדשות לדברים שונים. יש לי תקציב של בערך 3k-4k. יותר חשוב לי הנוף/ פורטרטים/מסיבות ואם יהיה אפשרות לצלם ספורט זה בונוס.
  אני חשבתי על ה24-105 f/4 של סיגמא מסדרת ארט.
  ורציתי לשמוע את דעתך, אם כדאי לי? אם אתה ממליץ על עדשה אחרת?
  ממש אשמח לשמוע תשובה ממך ותודה מראש!

 2. יצחק זוארץ:

  שלום רב
  קראתי את הכתבה בעיון רב כי אני האמת רצת מבולבל ואסביר. לפני הכל אסביר קצת עלי: אני בתחום הצילום משנת 1960 עשרות שנים צלם אירועים. זה ארבע שנים שאני פנסיונר מצילום אירועים ולא מהמצלמות. מכאן אמשיך היום אני מצלם נופים בעלי חיים וכנף. ברשותי 2 מצלמות 1. ניקון d600 השניה d7100. אני מאוד אוהב לצלם עם עדשות פריים. לפני כחודשיים רכשתי עדשת סיגמא 50 מ"מ אין מילים על האיכות והאיכות עבורי היתה ונשארה מאוד חשובה לי. ולכן הפכתי אותה למובילה בניקון d600 חיישן מלא שאין צורך לבצע חישובים כפול 1.5. העדשה קבועה השניה שרכשתי 300 מ"מ 1.4 שגם היא עדשה איכותית מאוד. עכשיו אני רוצה לרכוש עדשה 35 מ"מ. שאם ארכיב אותה על הניקון d7100 אקבל עדשה 52.5 מ"מ. אז למה אני צריך את הניקון 7100? מצד שני שמתי לב שלמצלמות חיישן מלא יש מגבלה של עדשות שלא כמו המצלמות קרופ. וכאן הבילבול שלי האם לרכוש מצלמה חיישן מלא? או להשאר עם מה שיש.

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון