לכבוד מה? לכבוד החנוכה! – צילום באור נרות

candleחג החנוכה קרב ועמו, איך לא, מסורת הדלקת הנרות החגיגית שיכולה להוות הזדמנות נפלאה לקצת גיוון בתמונות שלכם. מצד אחד, אור הנרות החמים והרומנטי יעניק לתמונה תאורה טבעית ורכה אך מצד שני, צילום בתנאי תאורה חלשה הינו אתגר לא פשוט. לשם כך, הנה 9 דגשים שמומלץ לשים לב אליהם בבואכם לצלם באור נרות.

הברור מאליו
בצילום בתנאי תאורה חלשה ככלל ובצילום באור נרות בפרט, ישנם כמה דגשים שאני מניח שברורים לכולכם אך אציין אותם בקצרה בכל זאת.
אם ברצונכם להנות מאור הנרות, כשלב ראשון – כבו את הפלאש שלכם. השארת הפלאש פעיל או במצב אוטומטי תגרום לתאורת הפלאש להאיר את חלל החדר ו"לשטוף" את אור הנרות הטבעי.
צילום באור נרות הוא כמובן צילום בתנאי תאורה חלשה, מה שברובם הגדול של המקרים אומר שתצלמו במהירויות תריס נמוכות. צילום במהירות תריס נמוכה מגדיל את השפעת התנועה שלכם על התמונות וכל תזוזה קטנה תסתיים בטשטוש בולט בתמונה. הפתרון? כבר אמרנו, ברור מאליו – חצובה. באם אין חצובה, נסו למצוא משטח יציב עליו אפשר להניח את המצלמה.

candle פיזור הנרות
שימוש בנר אחד או מיקום קבוצת נרות הקרובים אחד לשני באותו המיקום יגרום להטלת צל "חזק" מידי על האובייקט המצולם. אלא אם כן זאת כוונתכם, ברוב המקרים תעדיפו פיזור אחיד וטבעי יותר של האור. בכדי להשיג זאת, המנעו מלקבץ מספר נרות באותו מקום ופזרו את הנרות במרחב הצילום. באם אתם מעוניינים שבכל זאת אזור מסויים יהיה מואר יותר מהשאר, הציבו לצידו מספר גדול יותר של נרות אך שימו לב שאינכם מפריזים בכמות.

קומפוזיציה
מבחינת הקומפוזיציה, ישנן 2 דרכים להתמודד עם הנרות. ניתן להכליל אותם בקומפוזיציה או להשאירם מחוצה לה ופשוט להנות מהאור שהם מפיקים.
באם בחרתם להשאיר את הנרות בקומפוזיציה, חשוב לזכור כי הדבר ישפיע על הגדרות החשיפה שכן מקור האור נמצא ישירות מול המצלמה. כמו כן, הנרות יהוו נקודות מוקד, מה שמצד אחד יכול להיות מעניין אך עלול גם להסיט את עיני הצופה מנושא התמונה. אחת מהדרכים להתמודד עם הבעיה היא למקם את נושא התמונה במקום בולט יותר בקומפוזיציה (חוק השלישים כדוגמא) לעומת הנרות. דגש נוסף חשוב במידה ובחרתם להשאיר את הנרות בקומפוזיציה הוא להקפיד להשתמש בנרות יפים. גם אם התמונה תהיה מושלמת, נר מכוער יכול להסיט את כל תשומת הלב מהתמונה.
מבחינת הקומפוזיציה הכללית, חשוב לזכור כי אור הנרות אינו מאיר למרחק גדול, מה שאומר כי הנכם מצלמים באזור קטן יחסית ולכן, נסו להמנע מלהכניס יותר מידי פרטים לקומפוזיציה שעלולים לצור עומס בתמונה.

candle עדשה וצמצם
באם הנכם מצלמים בעזרת מצלמת רפלקס (DSLR) ויש ברשותכם מספר עדשות שונות, בחרו בעדשה "המהירה" ביותר על מנת שתוכלו להשתמש במפתח צמצם גדול יותר ובכך לאפשר כניסה גדולה יותר של אור. דגש חשוב שכדאי לזכור בעת שימוש במפתח צמצם גדול הוא השפעתו על עומק השדה – ככל שמפתח הצמצם גדול יותר -> עומק השדה צר יותר, כל שיהיה עליכם לבצע מיקוד מדוייק יותר על נושא התמונה.
במידה והעדשה בעזרתה אתם מצלמים היא עדשת זום, זכרו כי מפתח הצמצם משתנה בהתאם לאורך המוקד (הזום). בכדי לקבל את מפתח הצמצם הגדול ביותר של העדשה, המנעו מהלשתמש בזום.

מהירות התריס
הדרך הקלה ביותר לאפשר ליותר אור להכנס למצלמה היא שימוש במהירות תריס נמוכה יותר. עם זאת, חשוב לזכור כי שימוש במהירות תריס נמוכה יותר עלולה לגרור אחרי טשטוש בתמונה בין אם בשל תזוזת גופכם ו/או גוף האובייקט המצולם (פורטרט לדוגמא) ובין אם תזוזת להבת הנר. במידה והסביבה בה אתם מצלמים "עומדת" כך שלהבת הנר אינה זזה והאדם אותו אתם מצלמים זז הכי מעט שהוא יכול, מומלץ שלא להשתמש במהירות תריס נמוכה יותר מ 1/15.

candle רגישות – ISO
דרך נוספת לאפשר כניסת אור רב יותר למצלמה היא הגדלת ה ISO. כמובן שברגע שהגדלתם את ה ISO, כך הגדלתם את הסיכויים לתמונה מגורענת ולכן המנעו מלהגדיר ISO הגדול מ 400.

החשיפה
במידה והנרות נמצאים בתוך הקומפוזיציה, המצלמה בדרך כלל תפחית את החשיפה בתמונה (תת-חשיפה) שכן היא רואה את הנרות כנקודות בהירות מידי בסצינה המצולמת. בכדי בכל זאת לאפשר לנרות להשאר עם גווני האש שלהם, נסו לחשוף את התמונה יתר על המידה בהשוואה להגדרות המצלמה האוטומטיות. שימו לב שלא לחשוף את התמונה יותר מידי בכדי לא לצור מצב בו להבת הנר תהפוך לנקודת אור לבנה.

איזון לבן
בצילום נרות, מאוד מומלץ להתנסות כמה שיותר במציאת האיזון הלבן הנכון. נרות מפיקים תאורה "חמה" מאוד שמצד אחד אנו מעוניינים להשתמש בה בתמונות שלנו, שכן היא יוצרת אווירה נהדרת! ולמרות זאת, המצלמה שלכם עלולה לחשוב אחרת במידה והאיזון הלבן נמצא במצב אוטומטי. התנסו במציאת האיזון הלבן הנכון שיאפשר לכם לקבל בידיוק את המידה הנכונה של ה"חום" (שימוש ב indoor או tungsten לדוגמא). במידה ומתאפשר, צלמו בפורמט ה RAW בכדי לאפשר לעצמכם גמישות בעריכת האיזון הלבן לאחר הצילום.

candle תאורה
לעיתים, אור הנרות פשוט אינו מספיק. במידה וגם לאחר שניסיתם להגדיל את כמות האור ע"י הגדרות החשיפה השונות עדיין אין כמות אור מספקת, שקלו להוסיף מקור אור מלאכותי נוסף. ניתן להשתמש במנורת שולחן או מקור אור עמום כלשהו. כמו כן, בכדי לתת למקור האור המלאכותי גוון "חם" הדומה למה שמייצרים הנרות, עטפו את המנורה בעטיפה כתומה או אדומה כלשהי כגון, צלופן.
דרך נוספת להגברת התאורה באופן מלאכותי היא שימוש ב"מחזירי אור" מלאכותיים. לדוגמא, באם הנכם מצלמם פורטרט הנשען על שולחן, עטפו את השולחן במפה לבנה בכדי להחזיר את האור לפניו את האדם המצולם.

צילום באור נרות הוא בהחלט אתגר, נצלו את חג החנוכה בכדי להתנסות בכך וזכרו את הדגשים הנ"ל שיעזרו לכם להפיק תמונות טובות יותר.

חג חנוכה שמח!


9 תגובות למאמר “לכבוד מה? לכבוד החנוכה! – צילום באור נרות”

 1. יעל אולמר:

  יופי של הדרכה. אשמח לקבל כל מה שיתווסף בעתיד ולינקים למה שהיה בעבר. רק הים גיליתי אתכם
  זקוקה להסבר מהי עדשה מהירה ביותר.
  תודה
  יעל

 2. ליאור אילוז:

  יעל,
  שמח שנהנית מהמאמר.
  בכדי לקרוא את כל המאמרים שנכתבו בעבר, פשוט דפדפי באתר דרך "נושאי האתר" שנמצאים בצד שמאל למעלה.
  בכדי לקבל עדכונים אוטומטיים על כל מה שיכתב בעתיד, לחצי כאן ובחרי באיזו דרך את מעוניינת לקבל עדכונים.

  בקשר למהי עדשה מהירה ביותר, זה מוסבר במאמר אבל בכלליות – עדשה מהירה זו בעלת מפתח צמצמם מקסימלי גדול יותר, כך לדוגמא עדשה בעלת מפתח צמצם מקסימלי של f/2.8 היא מהירה יותר מעדשה בעלת מפתח צמצם מקסימלי של f/4 – איך יתכן ש 2.8 גדול יותר מ 4? 🙂
  מומלץ לקרוא:
  * מבוא למפתח צמצם
  * המדריך המלא לרכישת עדשת DSLR

  מקווה שעזרתי,
  ליאור.

 3. מישהי:

  אני שמחה! אולי זה ברור לחלק מהאנשים אך לא לכולם וטוב להיזכר מחדש בטיפים טובים (= תודה!

 4. ליאור אילוז:

  🙂

 5. daniel:

  מאמר מאוד עוזר מדוייק ומובן מאוד
  שמח להכיר ורוצה להמשיך ללמוד דרככם ולקבל טיפים חיונים

 6. ליאור אילוז:

  שמח שאהבת… 🙂
  תודה.

 7. יוסי וונש:

  מאמר ממצה, מעשי ונהיר לביצוע.

  כל הכבוד.

 8. יוסי:

  יופי של הסבר.
  אשמח להיות מכותב למאמרים נוספים שלך.

 9. ליאור אילוז:

  יוסי, בפינה השמאלית עליונה באתר ישנו איזור "קבלת עדכונים" בו תוכל לבחור את הדרך הנוחה ביותר עבורך לקבלת עדכון על מאמרים חדשים שיכתבו באתר.

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון