פילטרים לעדשות ה DSLR שלכם

cooking filter בידיוק שכבר חשבתם שהחיפושים והקניות הסתיימו ואפשר להתחיל לצלם, נתקלתם בתמונה מדהימה בפליקר ובתיאור היה כתוב "צולם בעזרת פילטר ***". עם תמונה כזאת, לא תוכלו להמשיך מבלי שגם לכם יהיה פילטר כזה. אבל רגע! איזה פילטר משיג איזה אפקט? כיצד בוחרים את גודל הפילטר? האם בכלל צריך פילטרים בכדי לצלם? בידיוק על השאלות האלה נענה עכשיו.

אפשר גם בלי
נתחיל מהעובדה הפשוטה: אין צורך בפילטרים בכדי להתחיל לצלם. זאת אולי עובדה שכולכם יודעים, אך חשוב לציין אותה בכדי להדגיש את הברור מאליו. המון צלמים מתחילים, הרוכשים את מצלמת ה DSLR הראשונה שלהם, מחליטים לקנות גם שלל פילטרים עוד לפני שהם צילמו את התמונה הראשונה שלהם. ברוב המקרים, העלות הכספית לעומת התועלת, מיותר לציין, גבוהה מידי. יש כמה סיבות לכך כמובן, כשהבולטות שביניהן היא שצלם מתחיל עדיין לא יבין מתי להשתמש ובאיזה פילטר, גם אם הוא "יודע" כי הוא קרא על כך. סיבה שנייה לכך היא העדשה – אם מיהרתם וקניתם פילטרים לעדשת ה KIT שקיבלתם ביחד עם רכישת המצלמה, רוב הסיכויים שרכשתם פילטרים בהיקף של 58mm ורוב הסיכויים שהעדשה הבאה שלכם תהיה בהיקף גדול יותר והפילטרים לא יתאימו אליה.

היקף הפילטר
כמגוון היקפי העדשות, כך גם מגוון היקפי הפילטרים. השאלה המתבקשת היא כיצד נדע איזה היקף פילטר מתאים לעדשה שלנו? הסירו את מכסה העדשה והסתכלו בגבו – תוכלו לראות כמה מספרים שנחרטו על גב כיסוי העדשה עצמו. לאחד מהמספרים צמודות צמד האותיות mm המייצגות גודל במילימטרים. מספר זה הוא היקף העדשה שלכם והוא גם היקף הפילטר אותו עליכם לרכוש. במידה ומכסה העדשה אבד לכם, אל דאגה, תוכלו לראות את היקף העדשה גם על העדשה עצמה אך יהיה עליכם לשים לב כי אינכם מתבלבלים עם טווח הזום של העדשה המסומן גם הוא ב mm. לדוגמא Sigma 18-200mm 1/3.5-6.3 DC OS 72mm – שימו לב שה 18-200mm מייצגים את טווח זום העדשה וה 72mm שנמצא בסוף הוא היקף העדשה.

פילטר אחד להיקפים שונים
האם צריך לרכוש פילטרים בהיקפים שונים לעדשות בהיקפים שונים? לא, לא ולא! במידה וברשותכם עדשות בהיקפים שונים, רכשו פילטרים שהיקפם זהה להיקף העדשה הגדול ביותר שלכם, לדוגמא 72mm. ההתאמה לשאר העדשות שהיקפיהן קטנים יותר תעשה באמצעות מתאם פילטרים הנקרא Step Up Adapter.

סוגי הפילטרים
bullet פילטר UV – כיום, הסיבה העיקרית לרכישת פילטר ה UV היא לצורך הגנה על העדשה. עדשות אינן עסק זול בכלל ורק המחשבה על שריטה או סדק בעדשה היקרה שלי גורמת לי לצמרמורת! ולכן, אעדיף להחליט פילטר UV פשוט שמחירו נע באיזור ה 30$ לעומת עדשה שמחירה יכול להגיע גם ל 3000$. פילטר ה UV עוזר לנו רבות גם בהרחקת חול, אבק ולכלוכים נוספים ומגוונים מקדמת העדשה שלנו.
במידה והנכם בעלי מצלמות פילים, פילטר ה UV כשמו כן הוא, יעזור לכם גם בהפחתת כניסת קרני האור האולטרא סגול (UltraViolet) ובכך גם יגן על מנגנוני המצלמה שלכם. לעומת זאת, לרוב המצלמות הדיגיטליות כיום יש מנגנונים מובנים להפחתת כניסת קרני ה UV ואור אינפרא אדום. חשוב לשקול את השימוש בפילטר ה UV שכן פילטר באיכות ירודה אומנם יגן על העדשה שלכם, אך יפגום באיכות התמונה שלכם.

bullet פילטר Polarizing – אחד מהפילטרים הנפוצים ביותר בקרב צלמי הנוף הוא פילטר ה Polarizing (קוטבי). פילטר זה משנה את הדרך בה המצלמה שלנו מתייחסת לאור. משמעות השינוי היא צבעים רווים יותר, פחות השתקפויות וללא בוהק הנובע מאור השמש.
לדוגמא, אם ברצונכם לצלם דג השוחה, כמובן, מתחת למים. ללא פילטר ה Polarizing, בשל זווית השמש ביחס לצילום, המים יחזירו אלינו את אור השמש החזק וכל מה שנקבל זה תמונה של מים בוהקים. במידה ונשתמש בפילטר ה Polarizing, המצלמה "תראה" דרך ההשתקפות ונקבל תמונה צלולה יותר של הדג. אותו עקרון פועל גם במידה ואנו מצלמים דרך חלונות. חשוב לציין כי הסוג הנפוץ ביותר הוא ה Circular Polarizer המתחבר לעדשה בהברגה כמו שאר הפילטרים.

תמונות לדוגמא (לחץ כאן לדוגמאות נוספות):
polarizing #1

polarizing #2

bullet פילטר Neutral Density – אתם מעוניינים לצלם מפל מים אך מהירות התריס הגבוהה מקפיאה את זרימת המים, רציתם לצור עומק שדה צר אך הצמצם פתוח מידי והתמונה "נשרפת", מה עושים? בידיוק בשביל מקרים כאלה קיים פילטר ה Neutral Density, שמטרתו להקטין משמעותית את כמות האור הנכנסת למצלמה שלכם. ND filter בעזרת פילטר זה תוכלו להקטין את מהירות התריס ו/או להקטין את ערך מפתח הצמצם (בכדי לפתוח את הצמצם וליצור עומק שדה צר) מבלי "לשרוף" את התמונה. העוקץ? כמו שאתם בטח יודעים, הקטנת מהירות התריס מגבירה את הצורך ביציבות, לכן לא תהיה ברירה אלא להשתמש בחצובה. פילטר ה Neutral Density מתחלק לרמות שונות של הקטנת כמות האור המסומנות ב stops, לדוגמא 10stop, 3stop וכדומה, כאשר ככל שהמספר גדול יותר כך הפילטר יקטין את כמות האור הנכנסת. פילטר ה Neutral Density יעיל גם בצילום אובייקטים בתנועה בטכניקת הפאנינג. (לחץ כאן לדוגמאות נוספות)

ND Graduated filter bullet פילטר ND Graduated – אתם שוכבים בחוף ונהנים מהשקיעה. העיניים שלכם רואות מחזה מדהים של איזורים מוארים ואיזורים מוצללים ואתם פשוט חייבים לצלם את זה. המצלמה שלכם, לעומתכם, לא רואה את מה שאתם רואים שכן יש לה טווח מוגבל יותר של אור וצל ולכן אתם ניצבים מול בחירה קשה – האם לחשוף את השמיים כמו שצריך ובכך להחשיך את כל השאר? או שמא לחשוף את החזית ובכך לשרוף את השמיים לחלוטין? בכדי להמנע מהדילמה הקשה ולחשוף את שני האיזורים בצורה טובה השתמשו בפילטר ה Graduated Neutral Density. זהו פילטר ריבועי המחולק ל 2 חצאים, כאשר החצי העליון מפחית בכ 50% את כניסת האור למצלמה והחצי התחתון מאפשר 100% של כניסת אור למצלמה, מה שמאפשר לחשוף נכונה גם את הקרקע וגם את השמיים. בכדי להרכיב פילטר זה על קצה העדשה שלכם תצטרכו לרכוש גם מתאם. (לחץ כאן לדוגמאות נוספות)

ישנם סוגים רבים נוספים של פילטרים, כגון פילטר IR (אינפרא אדום), פילטרים לאפקטים שונים וכו'. חשוב לזכור כי אין צורך למהר עם הרכישה וכי מומלץ קודם להתנסות בצילום ללא פילטרים, גם על מנת ללמוד ולהשתפר וגם על מנת להבין טוב יותר מתי נרצה להשתמש בפילטרים השונים ואת השפעותיו של כל פילטר על הצילום שלנו.

באילו פילטרים אתם משתמשים, אם בכלל?


2 תגובות למאמר “פילטרים לעדשות ה DSLR שלכם”

 1. יהו:

  יופי של מאמר.
  בהחלט תפר לי הרבה חורים.
  תודה!

 2. שירלי:

  מאמר מעולה, מפורט וענה לי על שאלה שחיפשתי תשובה לה באינטרנט כל היום- היקף הפילטר.

  תודה!

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון