צילום מופעי זיקוקים

מופע הזיקוקים הגדול של סלקום ברחבי הארץ עם חזרתי משבוע מילואים הביא אותי לכתיבת המאמר: כיצד לצלם מופעי זיקוקים. מופעי הזיקוקים מעוררים רגשות בקרבנו שכן הם לא רק מדהימים ביופים, אלא גם מופיעים בעיקר בימי חג ושמחה. אם כך, הנה לכם, 10 טיפים לצילום מופעי זיקוקים.

fireworksהשימוש בחצובה בקטגורית צילום זו הוא כמובן בלתי נמנע. הסיבה היא שבצילום מופע זיקוקים שמתקיים בחושך, נצטרך להאריך את הזמן בו התריס פתוח בכדי לאפשר חשיפה ארוכה. לשם כך, נשתמש בחצובה בכדי למנוע את תזוזת המצלמה ואת מריחת הצבעים (blur) תוך כדי התזוזות.

כבל שחרור (במקום לחיצה על כפתור הצילום) יעניק יציבות נוספת למצלמה וימנע אפילו את התזוזה הקטנה שנוצרת ברגע שאנו לוחצים בכדי לצלם. במידה ואין ברשותכם כבל שחרור, ניתן להשתמש בטיימר לצילום עצמי, אך יהיה עליכם לצפות מראש מתי יופיעו הזיקוקים במיקום בו בחרתם, דבר שאינו פשוט.

מסגור התמונה הוא אחד הדברים הקשים בצילום מופעי זיקוקים. הרי לא נרצה לצלם רק את הזיקוק על גבי שמיים שחורים, אלא להעניק לתמונה ערך מוסף של חזית ו/או רקע מעניינים בנוסף לזיקוקים עצמם. הפתרון הראשוני הוא לבחור את הקומפוזיציה, לכוון את המצלמה שלכם למיקום אותו בחרתם מראש ולצפות את הזמן בו הזיקוקים אמורים להופיע. מכיוון שאין זה פשוט ועם זאת, מסגור התמונה הוא המפתח לצילום איכותי של מופעי זיקוקים, כדאי להכיר את המקום בו יופיעו הזיקוקים מבעוד מועד ואפילו להגיע למקום מוקדם יותר. כך תוכלו לייצר את הקומפוזיציה הרצוייה ולמדוד את המרחק הרצוי מהמיקום שלכם אל הזיקוקים. כמו כן, יש לשים לב לאיזון קו האופק, קו אופק אלכסוני יוריד מערך התמונה, טובה ככל שתהיה.

אורך המוקד – חלק קשה נוסף בצילום מופעי זיקוקים הוא היכולת לכוון את המצלמה למקום הנכון בזמן הנכון בשמיים, הרי אין אנו יודעים במדיוק את המרחק ביננו לבין הזיקוקים. לכן, מומלץ להשתמש בעדשות רחבות ובמידת הצורך לבצע חיתוך לאחר מכן. ניתן להשתמש בעדשות מיקוד אך התוצאות לא תמיד יהיו מספקות ויש לתרגל את הצילום בעזרתן.

צמצם – אחת השאלות השכיחות בנושא צילום מופעי זיקוקים היא באיזה ערך צמצם כדאי להשתמש. התשובה היא בין f/8 לבין f/16 שכן התאורה אותה מפיקים הזיקוקים די בהירה. מאותה הסיבה אין צורך בעדשות מהירות, ההפך.

fireworks bridgeמהירות התריס – חשיבות מהירות התריס גדולה בהרבה מאשר מציאת הצמצם הנכון. הסיבה היא ברורה, תנועת הזיקוקים בשמיים בשעות הלילה מצריכה זמן חשיפה ארוך יותר. הטכניקה הטובה ביותר לכך היא שימוש באפשרות ה "Bulb" המשאירה את התריס פתוח כל עוד כפתור הצילום לחוץ (בין אם על ידכם ובין אם בעזרת כבל שחרור). בעזרת טכניקה זו נלחץ על כפתור הצילום רגע לפני שהזיקוק עומד להתפוצץ ונשאיר את התריס פתוח (נמשיך ללחוץ) עד שהזיקוק נעלם מעצמו (בדר"כ כמה שניות). במידה ואין ברשותכם את אפשרות ה "Bulb" או שתרצו להגדיר מהירות תריס בעצמכם, אין מהירות ספיציפית שמתאימה לכל אירוע ומיקום ולכן לא נשאר אלא לתרגל ולהתנסות. באם הגדרתם מהירות תריס משלכם, חשוב לא להשאיר את התריס פתוח יותר מידי זמן שכן, כאמור, התאורה אותם מפיקים הזיקוקים בהירה מאוד ותריס פתוח לאורך זמן יצור חשיפת יתר.

רגישות, ISO – צילום עם ה ISO הנמוך ביותר שתוכלו, כש – 100 הוא הערך מקסימום שלכם. אל תשכחו, זהו לילה ואתם מתכוננים לבצע חשיפה ארוכה. שימוש ב ISO גבוה יגרען (Noise) את תמונתכם ויגדיל את הסיכוי לחשיפת יתר.

המבזק (Flash) בעת צילום מופע זיקוקים אינו נחוץ ולכן, כבו אותו. השפעתו של המבזק בעת צילום מסוג זה, מעבר לבלבול המצלמה שאתם הולכים לצלם בזמן חשיפה קצר, פשוט אינה קיימת. הטווח אליו מגיעה תאורת המבזק הוא כמה מטרים וגם במידה והנכם קרובים לזיקוקים, השפעת תאורת המבזק על זיקוק שתאורתו בהירה יותר היא אפסית.

fireworks peopleמצב הצילום המועדף בעת צילום מופע זיקוקים הוא מצב ידני מלא המסומל באות M ובנוסף, העברת המיקוד למיקוד ידני. צילום במיקוד אוטומטי בחשכה יכול להיות מאוד קשה להרבה מצלמות והתוצאה של שימוש במיקוד זה היא פספוס של הרבה תמונות. ברגע שהסדרתם את המיקוד הידני אין צורך לדאוג על שינויו תוך כדי צילום שכן אתם משתמשים בערך צמצם נמוך, דבר המרחיב בכל מקרה את עומק השדה.

לסיום, כמו תמיד, התנסו ותרגלו כמה שיותר. בפעמים הראשונות מומלץ לבדוק את התוצאות תוך כדי מופע הזיקוקים בעזרת מסך ה LCD, בכדי שתהיה לכם האפשרות לשפר או לשמר ובכך להרוויח תוצאות טובות יותר. אין צורך לבדוק לאחר כל תמונה, מה שיגרום רק לפספוס תמונות נוספות, אך מידי פעם בדקו והמשיכו בהתאם. חשוב מאוד לא לשכוח לתרגל צילומים מזוויות ומיקומים שונים, תמונה של זיקוקים בשמיים אומנם יפה אך לאחר כמה תמונות כאלה תרגישו כי הרעיון מוצא. לכן, נסו להכניס אנשים, אובייקטים מעניינים לחזית התמונה שלכם ובכך להעניק לה את הערך המוסף שיבדיל אותה מסתם עוד תמונה של זיקוקים.


6 תגובות למאמר “צילום מופעי זיקוקים”

 1. ישראל:

  תודה על העצה לגבי הגבלת הiso
  אתה בעצם מציע פחות מ100?

  אם כך מתי כן כדאי להשתמש באיזו גבוה?
  ואם אפשר גם בקשה:
  כמי שנזקק לצילום חפצים וכנציג מטעם עצמו של מגזר שלם (קרמיקאים) האם יש לך המלצות לגבי צילום סטודיו ? במיוחד של חפצים שעשויים להיות מבריקים.

 2. ליאור אילוז:

  אם המצלמה שלך מאפשרת פחות מ 100 מה טוב אבל זה לא קריטי… 100 זה המקסימום בכל מקרה בקטגוריה זאת וגם בהרבה אחרות.
  ב ISO גבוה יותר לדוגמא אפילו 800 אני לדוגמא משתמש בצילום IR שדורש כמות אור אדירה שתכנס לחיישן (עקב הפילטר אינפרא אדום). לצילום יום יומי מומלץ ISO של עד 200.
  בסופו של דבר ה ISO הוא עוד חלק במשולש החשיפה המורכב מ ISO, צמצם, תריס שכל אחד משפיע ומושפע מהשני.

  מבחינת הסטודיו, אני פחות מכיר אך העיקרון הוא פשוט – במידה ואתה מעוניין לצלם אובייקט (כלי קרמיקה) מומלץ לשים דגש על הניגודיות.. לדוגמא: הכלי הוא חום, הרקע צריך להיות לבן בהיר. אל תהסס להשתמש בדפים או בקיר לבן ולהתאים את התאורה שתצור אור לבן (פלורסנט) ולא אור צהוב. כמו כן, תמיד אפשר לערוך את הניגודיות והתאורה ואפילו את האיזון הלבן בפוטושופ.

 3. ישראל:

  תודה ליאור.
  הבלוג מעניין, ככל שאני מדפדף כאן יותר, אני מוצא עוד .
  תחזקנה ידיך (גם ללא חצובה).
  אני וקורא הרסס שלי איתך

  ישראל

 4. ליאור אילוז:

  בבקשה והנה קישור לכיצד לעשות את מה שדיברתי: http://digital-photography-school.com/blog/how-to-make-a-inexpensive-light-tent/
  אני חושב שזה יעניין אותך מאוד אפילו שזה באנגלית (יש הרבה תמונות)

  ותודה על התמיכה 🙂

 5. ישראל:

  תודה, הקישור באמת מועיל.
  עבורי מעניינת במיוחד ההמלצה שלהם (וגם שלך) להשתמש בנורת פלורסנט (אור יום) מהסוג שמשמש כתחליף חסכוני לנורות להט. אני חשבתי שאור פלורסנט דורש איזון לבן ספציפי.
  יש הבדל בין האור של הנורות ה"חסכוניות" לבין הפלורסנט הלבן ה"רגיל"?

 6. ליאור אילוז:

  אני מאוד ממליץ שתקרא אם כך את המאמר שכתבתי בנושא http://takriv.com/whitebalance
  כי יש הבדל בין פלורסנט לנורה חסכונית

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון