צילום ברקים

ברקסופת הברקים לפני שבוע הייתה הראשונה שבה העזתי לצאת החוצה ולנסות את מזלי בלכידת ברקים תחת העדשה שלי. התוצאות לא היו מעודדות, בלשון המעטה. צילום ברקים אינו דבר פשוט והסיבות לכך, אם משווים אותו לקטגוריות צילום אחרות, ברורות מאליהן: הברק, כשמו כן הוא מכה במהירות ומאפשר לנו הזדמנות אחת בלבד לסיטואציה אחת. כמו כן, אינטנסיביות הברק, בהירותו ומיקומו משתנים מפעם לפעם כך שניחוש נכון של ההגדרות והמיקום של הברק העתיד להכות הוא גם עניין של מזל. בנוסף, צילום ברקים הוא אחד מקטגוריות הצילום המסוכנות ביותר.
בשל הקושי שבצילום ולכבוד החורף שמאותת לאחרונה על הגעתו אלינו, הנה כמה טיפים ודגשים לצילום ברקים.

ציוד הצילום
bullet מצלמת רלפקס (D/SLR) עם מצב חשיפה Bulb המאפשר את פתיחת התריס כל עוד כפתור הצילום לחוץ.
bullet עדשות בטווח 28mm – 135mm, עדיפות לעדשות Fixed-focal, צמצם f/2.8 – f/22.
bullet חצובה יציבה במיוחד, בכל זאת, אתם באמצע סופה (אין הבדל בין פלסטיק או מתכת, אם אתם קרובים מידי לברקים, אתם בצרות בכל מקרה).
bullet כבל שחרור המאפשר נעילה – בכל זאת, לא תרצו ללחוץ על כפתור הצילום עד שיחליט הברק להכות, נכון?
מאוד מומלץ שהמצלמה תחובר לחצובה בעזרת חיבור פשוט על מנת שתוכלו לפתוח ולקפל את הציוד במהרה, במקרים של גשם פתאומי, שינוי מיקום הסופה וכדומה. כמו כן, ודאו מראש כי העדשה שלכם נקייה משריטות, טביעות אצבעות, טיפות מים וכו' מכיוון שבשל אורו החזק של הברק וזמן החשיפה הארוך, כל לכלוך על העדשה יבלוט מאוד בתמונה הסופית.

סופת ברקיםמיקום, מיקום, מיקום
מכיוון שצילום ברקים נעשה בעיקר בלילה ובחושך אחד הדגשים החשובים מבחינת המיקום בעת צילום ברקים הוא בחירת המיקום מראש. הגיעו למקום בו אתם מעוניינים לצלם (ובו כמובן ידוע לכם שתופיע הסופה) וסרקו אותו באור יום, בכך תמנעו מהפתעות וסיכונים כשתגיעו למקום בחשכה. כמו כן, מומלץ למצוא לכם מקום מחסה במקרה של גשם שממנו תוכלו להמשיך ולצלם בזהירות. המנעו מלעצור בשולי הדרך (מחשש לדריסה) או ליד ערים מוארות (עקב זמן החשיפה הארוך). המיקום הוא קריטי בצילום ברקים, אך הבטיחות שלכם קריטית בהרבה יותר, לכן חשוב להקפיד על דגשי בטיחות הנוגעים לבחירת המיקום:
bullet המנעו מלהתמקם על שיא הגבעה ואל תעמדו על אובייקט הגבוה יותר מהמקום בו אתם נמצאים.
bullet אל תעמדו בשדה פתוח ללא מקום מחסה בעת הצורך.
bullet המנעו מלהתמקם ליד אזורי מים (ים, נהר, אגם וכו').
bullet אל תעמדו ליד עצים, עמודי חשמל, גדרות.
במידה ואינכם מצלמים ממקום סגור ובחרתם להחנות עם מכוניתכם באיזור פתוח, מומלץ להמתין למכת ברק ורק לאחר מכן לצאת מהמכונית, להעמיד את המצלמה על החצובה, לנעול את כפתור הצילום ולחזור למכונית. לאחר מכת הברק, ניתן לצאת מהמכונית על מנת לסדר את המצלמה לקראת הצילום הבא.

טכניקת הצילום

הרבה אנשים לא מבינים כיצד אפשר ללחוץ כל כך מהר על כפתור הצילום, שכן הברק מכה במהירות הברק :). ובכן, אין צורך בכך. בעת הצילום, נעשה שימוש במצב ה Bulb המאפשר השארת התריס פתוח ככל שתרצו (כל עוד תלחצו על כפתור הצילום בעזרת ידכם או ע"י כבל שחרור).
העמידו את המצלמה שלכם על החצובה וכוונו אותה למסגרת הקומפוזיציה בה בחרתם (ובה אמור להופיע ברק). כוונו את המיקוד (פוקוס) של העדשה לאין-סוף, בחרו הגדרות חשיפה (מהירות תריס וצמצם), לחצו על כפתור הצילום והמתינו עד הופעת ברק במסגרת הקומפוזיציה. לאחר מכת הברק, שחררו את כפתור הצילום ובדקו את התוצאה. נשמע פשוט, לא?

ברק סופהחשיפה
הקושי מתעורר כאשר אנו צריכים להגדיר את ערכי החשיפה (ISO, מהירות תריס, צמצם) ועלינו להתחשב בתאורה המגיעה ממקומות שונים, תזוזת עננים, פרקי הזמן בו מכים הברקים, המיקום שלנו, בהירות הברק ועוד. אין ערכים המתאימים לכל מקרה אך ברוב הגדול של המקרים נעדיף להשתמש ב ISO 100 ובערכי צמצם הנעים בין f/2.8 ועד f/5.6 (בהתאם למרחק שלכם מסופת הברקים – הקטינו את פתח הצמצם ככל שאתם מתקרבים לסופת הברקים). זמן החשיפה (מהירות התריס) כאמור יהיה במצב Bulb וישוחרר לאחר מכת הברק. עליכם תמיד להתחשב בתנאי התאורה שכן בעת צילום ברקים אנו חושפים 2 אזורים בתנאי חשיפה שונים – החזית והרקע – במידה והמקום מואר יחסית, המנעו מלהמתין למכת ברק מעבר ל 30 שניות כשהתריס פתוח (כפתור הצילום לחוץ) על מנת למנוע חשיפה יתר בחזית (foreground) ותת חשיפה ברקע (background).
במידה וישנו ערפל ו/או יורד גשם, אור הברק יתפזר ובכך בהירות אור הברק והניגודיות שלו אל מול הרקע יופחתו. סגירת הצמצם במקצת הוא הפתרון היחיד, אך גם פתרון לא אידיאלי שכן פעולה זו תמנע את לכידת "ענפי" הברק. בשל הקושי בהגדרת ערכי חשיפה מדוייקים, נסו להעזר גם בנתונים הבאים כקווים מנחים:

בהירות הברק
רגישות ISO
ערכי צמצם
ברק ענן-קרקע במרחק עד 100 מטר 100 ISO f/16-f/22
ברק ענן-קרקע במרחק 1ק"מ 100 ISO f/11
ברק ענן-קרקע במרחק 5-10ק"מ 100 ISO f/5.6
ברק ענן-ענן במרחק 5-10ק"מ 100 ISO f/4
ברק ענן-קרקע/ענן-ענן במרחק 10-20ק"מ 200 ISO f/4-f/5.6
ברק במרחק 20-50ק"מ 200 ISO f/2.8

צילום ברקים אינו פשוט ודורש תרגול רב ולא מעט מזל, אך מלא ריגושים. שמרו על דגשי הבטיחות שקודמים לכל, אפילו אם התמונה של חייכם עומדת לנגד עיניכם והכי חשוב, תהנו!

למידע מפורט יותר בנושא "הברק", לחץ כאן.


4 תגובות למאמר “צילום ברקים”

 1. אמה:

  תודה על האינפורמציה
  אתר מקסים כול הכבוד תמשיכו ככה

 2. ליאור אילוז:

  בבקשה, ותודה רבה 🙂

 3. גדי:

  אחלה כתבה ותמונת מעולות
  למי שרוצה עוד כמה טיפים יכול לקרוא כאן
  http://gadieid.blogspot.com/2009/12/blog-post_06.html

 4. ליאור אילוז:

  תודה גדי ובהצלחה עם הבלוג 🙂

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון