מבוא למדידת האור – Metering

metering modes בכל פעם שאנו מפנים את המצלמה לסצינה מסויימת בכדי לצלם, המצלמה, בהתאם לשאר הגדרות החשיפה והפוקוס, בוחרת איזור בתמונה (או אובייקט) "שלדעתה" הוא החשוב ביותר לקבלת חשיפה אופטימלית. לא מעטים הם המקרים בהם המצלמה מבצעת בחירה שגויה ואזורים בתמונה או התמונה כולה סובלים מתת חשיפה או חשיפת יתר. מצבי מדידת האור (Metering Modes) הנמצאים בכל מצלמת רפלקס (DSLR) ובחלק מהמצלמות הקומפקטיות, מאפשרים לנו לעזור למצלמה לבצע בחירה נכונה ומדוייקת ובכך לקבל תאורה אופטימלית לסצינת הצילום.

מצבי מדידת האור

bullet מדידה תבניתית
בעבר, צלמים מקצועיים השתמשו במודדי אור חיצוניים על מנת לחשוף את כל חלקי הסצינה כיאות. מצב המדידה התבניתית הנקרא Matrix במצלמות ניקון ו Evaluative במצלמות קנון, עושה את אותה העבודה של מודדי האור, מהר יותר ומדוייק יותר, כיצד?
המדידה התבניתית מחלקת את כל הסצינה המצולמת למספר חלקים ומודדת את החשיפה האופטימלית לכל חלק וחלק, כשלבסוף, כל המדידות מחושבות למדידה ממוצעת אחת, המדידה האופטימלית לסצינה כולה. מספר החלקים הנמדדים תלוי במצלמה, כך לדוגמא מצלמת הקנון 1Ds Mark III מודדת 63 חלקים, לעומת הקנון 400D שמודדת "רק" 35 חלקים. מיותר לציין כי ככל שמספר החלקים הנמדדים גדול יותר, כך החשיפה תהיה מדוייקת יותר.
מתי נעדיף להשתמש במדידה התבניתית? למרות שמדידה זו אינה מושלמת לכל מצבי הצילום, היא בהחלט תעניק תוצאות מצויינות ברובם ולכן ברוב המצלמות, היא מוגדרת כברירת מחדל. המדידה התבניתית מתאימה בעיקר למצבים בהם הסצינה מוארת באופן שווה יחסית ו/או במצבים בהם אין נושא אחד בתמונה, לדוגמא צילום נוף או צילום אורבני.

multi metering mode

bullet מדידה מרכזית
המדידה המרכזית או בשמה הנפוץ Center-Weighted, מודדת אף היא את כל הסצינה אך בניגוד למדידה התבניתית, המדידה המרכזית מעניקה חשיבות עיקרית למרכז התמונה. כך ברוב המצלמות, 75% מהחשיפה נלקחים מהמדידות שנעשו במרכז התמונה, והשאר ממדידות שנעשו בשאר אזורי התמונה. המדידה המרכזית, ביחס לשאר סוגי המדידות, היא מדידה לא מדוייקת במיוחד והיא מתאימה לרוב לצלמים מתחילים המצלמים תמונות יום-יומיות ושבדרך כלל נוטים למרכז את האובייקט המצולם. אין זה אומר שיש להתעלם ממדידה זו, ההפך הוא הנכון. המדידה המרכזית אפקטיבית מאוד כאשר הרקע בהיר או כשהאובייקט המצולם עומד עם גבו לרקע בהיר, לדוגמא אם ברצונכם לצלם פורטרט, בו הפנים הם העיקר, ביום קייצי או אפילו בים, חשיפה מרכזית תעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר.

center-weighted metering mode

bullet מדידה נקודתית/חלקית
בניגוד למדידה מרכזית שאינה מדוייקת במיוחד, המדידה הנקודתית Spot (ניקון) או החלקית Partial (קנון) היא המדידה המדוייקת ביותר מבין השלוש. במצב זה, המצלמה מודדת בין 1%-10% (תלוי במצלמה) מהסצינה כולה, כשהמדידה עצמה נעשית לרוב מנקודת הפוקוס האמצעית, אך בחלק מהמצלמות הדבר נתון לבחירתכם.
המדידה הנקודתית מתאימה במיוחד למצבי תאורה קיצוניים בהם לסצינה אזורים מוארים במיוחד ויחד עם זאת אזורים חשוכים, דבר שיכול לבלבל את המצלמה בקלות רבה. המדידה הנקודתית מאפשרת לכם לבחור מאיפה המצלמה תמדוד את האור, כך לדוגמא אם ברצונכם לצלם פורטרט, אך פניו חשוכות לעומת הרקע הבהיר, תוכלו למדוד את החשיפה מפניו של הפורטרט ובכך לקבל חשיפה אופטימלית. כמו כן, המדידה הנקודתית יעילה מאוד בצילום צלליות – פשוט כוונו את המצלמה לאזור הבהיר בסצינה ולחצו חצי לחיצה על כפתור הצילום (נעילת פוקוס אוטומטי ומדידת החשיפה) ומיד כל האזורים הפחות מוארים מהרקע יהפכו לצללית.

spot metering mode

שלושת מצבי מדידת האור הנם יעילים למצבי הצילום השונים ולכן הבנתם ושליטה בהם תאפשר לכם לשלוט על הצילום שלכם ובכך לשפר ולגוון את התוצאות. זכרו כי במידה ואינכם יודעים באיזו מדידה להשתמש, מומלץ מאוד להשתמש במדידה התבניתית שלרוב תעניק לכם תוצאות אופטימליות. נשמח לראות הערות, הארות ואף דוגמאות!

* התמונות אינן מציגות את תוצאות השימוש בכל מצב מדידה אלא אך ורק את איזור המדידה, המסומן באדום, במטרה לעזור לכם להבין את איזור המדידה של כל מצב.


4 תגובות למאמר “מבוא למדידת האור – Metering”

 1. ניר:

  סבבה של כתבה ליאור, ככל שהזמן עובר ההבנה בנושא הופכת יותר ויותר קריטית (פוטוגרפיה זה "רישום באור"). תוסף שיעזור לכתבה זה לתת תמונה ולנתח איזה חשיפה תניב איזו תוצאה, כולל מדידות מאיזורים שונים כמו האובייקט או מקור.כיוון האור.

  כמו בכל דבר בחיים ובעיקר באמנות, אין חכם כבעל נסיון והכי חשוב זה פשוט לצלם שוב ושוב.

 2. ליאור אילוז:

  מסכים איתך כמובן, אך מכיוון שזה מבוא לא רציתי להעמיס יותר מידי בתמונות והסברים… בהמשך גם זה יקרה. בינתיים השתדלתי לתת את הכלים לצאת ולהתנסות לבד (כפי שאתה ציינת) בכדי להבין את ההבדלים ו/או לחפש לבד תמונות המראות את הבדלי החשיפה בין מצבי המדידה, כמו התמונה של המנורה בתחילת המאמר.

 3. שי:

  מאמר נורא יפה אני הולך לנסות
  ואחלה אתר כל הכבוד

 4. Wih:

  Stay inaemrftivo, San Diego, yeah boy!

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון