7 טיפים לצילום פטריות

mushroomצילום פטריות יכול להיות מהנה במיוחד. מזג האוויר בדרך כלל נוח, הכל ירוק מסביב וריח האדמה הרטובה מתעופף לו באוויר. אך הפטריות הן ייצורים מסתוריים המופיעים בזמנים קבועים ובמקומות מסויימים אותם בדרך כלל קשה למצוא ועד שמצאנו אותן, הן לא נשארות להרבה זמן. לכן, בשל עונת הפטריות שאנחנו מקווים שתתחיל כשהחורף יחליט לבוא לבקר, הנה 7 טיפים לצילום פטריות.

מתי והיכן
בארצנו, בעל האקלים הייחודי והמוזר, עונת הפטריות מתחילה בדרך כלל מחודש נובמבר וממשיכה עד סוף חודש מרץ. הפטריות צצות – בידיוק כמו בביטוי "כפטריות אחרי הגשם" – מיד לאחר הגשם, אך הופעתן וכושר השרדותן תלוים באופן ישיר בטמפרטורה. כך לדוגמא, במידה ולאחר הגשם הטמפרטורה תעמוד על כ 15 מעלות ומטה, לפטריות יהיה קר מידי והן לא יבצבצו מתחת לאדמה. לעומת זאת, במידה והטמפרטורה לאחר הגשם תהיה חמה יותר, באיזור ה-25 מעלות – הפטריות יצוצו ויאפשרו לנו לצלם אותן.
לאחר שנעבור את מחסום הטמפרטורה, נגיע לחלק הקשה יותר – מציאת הפטריות. הפטריות חיות מתחת לאדמה וכאמור הן אוהבות טמפרטורה קרירה, אך לא קרירה מידי, מקומות מוצלים ואף חשוכים וכמובן לחות/רטיבות. לכן, סרקו היטב תחת עלים, ליד גזעי עצים ובסביבת סלעים.

mushroomגם הפטריה זקוקה למקלחת
הפטריות יוצאות ממתחת לאדמה הרטובה ולכן, בלא מעט מהמקרים הן יהיו מכוסות בבוץ, לכלוך או חתיכות עלים למיניהם. למרות שמצד אחד זהו המראה "הטבעי", כדאי מאוד לשקול לנקות את הפטריה מעט לפני הצילום. נקו את האדמה מעל הפטריה, השפריצו עליה קצת מים וכמובן הסירו אובייקטים מפריעים מהחזית והרקע. השתדלו להמנע מלפגוע בטבע ע"י עקירת הפטריה בכדי להזיזה למקום צילום אחר.

הגיע הזמן להתלכלך
כמו בכל קטגורית צילום, גם בצילום פטריות, אחד החוקים החשובים הוא הפרספקטיבה. התכופפו ואף שכבו על הקרקע (גם אם זה אומר להתלכלך) בכדי לרדת לגובה הפטריות ואף נמוך מהן. שינוי הפרספקטיבה וזווית הצילום יאפשרו לכם לראות את הפטריות כפי שמעולם לא ראיתם ולאתר תבניות, צורות וצבעים שימשכו את עיני הצופה הרבה יותר מעוד תמונה רגילה של פטריה. מעבר לכך, צילום בגובה העיניים יעניק לפטריות מימד של גובה ותלת מימדיות, דבר המייצר דרמה ועניין רב יותר.

mushroomאין דבר כזה קרוב מידי
העבירו למצב מאקרו או הרכיבו את עדשת המאקרו שלכם והתקרבו לפטריה או לאזורים ממנה ככל שניתן. ברוב המקרים, צילום פטריות יהיה במקום יחסית חשוך שיצריך מהירות תריס איטית יותר ויציבות גדולה יותר, לכן, מומלץ להשתמש בעדשה מהירה שתאפשר לכם לפתוח את הצמצם ככל האפשר ובכך להגביר את מהירות התריס.

תאורה – וכל מילה נוספת מיותרת
כפי שצויין בדגש הנ"ל, צילום פטריות בדרך כלל יתרחש בתנאי תאורה חלשה יחסית. כמו כן, בשל מבנה הפטריה "בטן" (הגבעול) הפטריה מוצלת עוד יותר בשל "הכובע/מטריה" המסתירה אותה. אז מה עושים? הנה כמה דרכים להתמודד עם קשיי התאורה:
bullet פלאש – הדבר הראשון, שכל מצלמה מאפשרת לעשות, הוא שימוש בפלאש בכדי להשיג אפקט מילוי פלאש (Fill Flash). כמובן שאם מתאפשר לכם לשלוט על עוצמת הפלאש, מה טוב.
bullet פלאש חיצוני – שימוש בפלאש מובנה, כפי שצויין בסעיף הנ"ל, הוא קצת בעייתי שכן הוא עלול "לשרוף" את האובייקט המצולם, בטח כשמדובר באובייקט קטן המצולם מקרוב כל כך כמו פטריה. לכן, אם יש ברשותכם פלאש חיצוני, זה הזמן המושלם להשתמש בו! נסו "להקפיץ" את האור מאובייקט קרוב בחזרה אל הפטריה בכדי לייצר תאורה רכה יותר.
bullet רפלקטורים – יש ברשותכם רפלקטור? נסו להחזיר את התאורה הקיימת אל הפטריה, בין אם אור שמש או אור מלאכותי.
bullet מהירות תריס – למזלנו, הפטריות הן אומנם שופעות חיים אך הן אובייקט דומם שאינו מושפע מרוח, גם בשל מבניהן וגם בשל גובהן הנמוך. לכן, במידה ושום דבר לא הולך והפטריה אינה מוארת היטב, השתמשו במהירות תריס נמוכה יותר בכדי לאפשר ליותר אור להכנס למצלמה.

mushroomהניחו ספר על העדשה מבלי שיפול
אז מכיוון שרובנו לא באמת דוגמניות, נגש לעניין. הכוונה היא כמובן ליציבות – גם שלכם וגם של המצלמה. ניתן להשתמש בחצובות קטנות או להניח את המצלמה על אובייקט יציב וישר שבאיזור הפטריה או כל דבר אחר שיאפשר לכם מקסימום יציבות ומינימום טשטוש.

בידוד הפטריה
הפטריות גדלות בדרך כלל בסביבה שופעת צמחיה ואובייקטים העלולים להסיט את עיני הצופה מנושא התמונה – הפטריה עצמה. בידיוק כמו בצילום פורטרטים, גם בצילום פטריות תוכלו להשתמש במפתח הצמצם בכדי לייצר עומק שדה צר (רדוד) שיאפשר לכם להשאיר את הפטריה חדה ואת החזית והרקע מטושטשים.
עוד בנושא: מבוא למפתח צמצם – Aperture


3 תגובות למאמר “7 טיפים לצילום פטריות”

  1. אילת:

    נראה לי שהשנה הרבה יותר קשה למצוא פיטריות(חוץ מהסופר), מתמונה משובחת..

  2. ליאור אילוז:

    אין ספק… אני בהחלט מקווה שהגשם יגיע כבר 🙂

  3. סופי:

    פיטריות פיטריות פיטריות……. איזה כיף , אני אצא ביום ראשון אחרי הגשמים של סוף השבוע לצלם פיטריות…. מסע צילום פיטריות נשמע לי מצוין

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון