7 טיפים לעבודה נכונה בפוטושופ

עבודה נכונה בפוטושופ תקצר משמעותית את הזמן בו אתם עובדים בתוכנה, תחסוך לכם ה-מ-ו-ן כאבי ראש ואף תייעל את מהירות התוכנה עצמה במחשב שלכם. המדריך אומנם בוצע ב Photoshop CS4 אך אל דאגה, כל מה שבמדריך מתאים גם לגרסא CS3 ו CS2. אז הנה 7 טיפים לעבודה נכונה בפוטושופ!

יותר היסטוריהbullet ההיסטוריה חוזרת – אבל לא מספיק!
כברירת מחדל, פוטושופ מאפשרת לכם לחזור אחורה ולהתחרט (Undo) על עד 20 פעולות שביצעתם מרגע פתיחת הקובץ. 20 פעולות זה מספיק כאשר מדובר בעריכה קלה של תמונה, אך מה עושים כאשר העריכה כוללת הסרת אובייקטים, ריטוש תמונה ואף ציור/צביעה? במקרה זה נצטרך כנראה מרחב טעויות גדול יותר. הקישו במקלדת Ctrl + K ובחלון שיפתח בחרו Performance או השתמשו בתפריט Edit -> Preferences -> Performance. מצד ימין של החלון תוכלו לראות ולשנות את מספר הפעולות שברצונכם שפוטושופ ישמור. בחרו מספר מ 1 ועד 1000 ולחצו OK.

חלון ההיסטוריהbullet צלמו, צלמו זה חינם
בהמשך לחלון ההיסטוריה, ישנה עוד דרך בה תוכלו לחזור אחורה במידה ועשיתם טעות – לצלם את המצב הנוכחי. כך לדוגמא, במידה והגעתם לתוצאה שאתם מרוצים ממנה ופוחדים לאבד אותה, אך מעוניינים להמשיך ולנסות לבצע שינויים. לחיצה אחת קלה על כפתור ה snapshot בחלון ההיסטוריה תוסיף לכם (באותו חלון) נקודת חזרה למצב הנוכחי ותוכלו להמשיך לבצע שינויים ללא דאגה. התחרטתם? כל מה שנשאר הוא ללחוץ על נקודת החזרה. חשוב מאוד לציין כי ה Snapshot לא נשמרות עם שמירת הקובץ והן נעלמות בידיוק כמו שההיסטוריה נעלמת.

זכרון וירטואליbullet נו פוטושופ, קצת יותר מהר!
הפוטושופ בקושי זז? יש אפשרות להאיץ אותו! אפשרות זאת מצריכה 2 כוננים קשיחים שונים או לחילופין כונן קשיח אחד המחולק לשתי מחיצות (Partitions) – כונן C וכונן D לדוגמא. כיצד? כנסו לאותו חלון שמופיע בסעיף 1 (Ctrl + K -> Performance). מצד שמאל תמצאו אפשרות לבחור את המחיצה בה פוטושופ ינהל את הזכרון הוירטואלי שלו. שלב ראשון (1 בתמונה): הסירו את ה "V" מהמחיצה בה התקנתם את פוטושופ (בדר"כ מחיצה \:C) וסמנו "V" במחיצה בה הוא אינו מותקן (בדרך כלל מחיצה \:D). לחצו OK והפעילו מחדש את פוטושופ. שלב שני (2 בתמונה): חזרו לאותו החלון והפעם, הגדירו את אחוזי הזכרון לאיזור ה 60%-70%.

Layer Compsbullet וריאציות שונות בקובץ אחד
ישנם מקרים בהם תצטרכו ו/או תרצו להכין וריאציות (קומפוזיציות) שונות של שכבות מסויימות, בין אם בכדי להכין מספר סקיצות ובין אם לערוך את התמונה בכמה דרכים. במקום לפתוח כל פעם את אותו הקובץ ולערוך אותו שונה ע"י הסתרת שכבות מסויימות וכדומה, תוכלו להעזר בחלון ה Layer Comps. את החלון תוכלו לפתוח בעזרת תפריט ה Window ובחירת Layer Comps. כיצד עובדים עם חלון זה? השלב הראשון יהיה להתאים את השכבות לקומפוזיציה הראשונה – הסתירו שכבות, הוסיפו שכבות, שנו את מיקומן, אך המנעו מלמחוק שכבות שכן הדבר ישפיע על כל ה layer comps שיצרתם ולא יהיה ניתן לשחזור בעזרת דפדוף ל Layer Comp קודם. לאחר ההתאמה לקומפוזיציה הראשונה, גשו לחלון ה Layer comps ולחצו על כפתור ה create new layer comps, כפי שניתן לראות בתמונה. כעת שוב תוכלו לשנות ולהתאים את השכבות לקומפוזיציה השנייה ושוב תצרו layer comp חדש. כעת תוכלו לדפדף בין הקומפיזיציות השונות שיצרתם ופוטושופ ידאג להסתיר ולהראות את השכבות הרלוונטיות. מסובך? קדימה להתנסות!

פעולה קבועהbullet חבל שאי אפשר לעשות זאת בלחיצה
אז זהו, שכן אפשר. עורכים את כל התמונות שלכם באותה הדרך? עושים מסגרת לכל תמונה? נמאס לכם לחזור על אותן פעולות כל הזמן? הגיע הזמן להתייעל! פתחו את חלון ה Actions ע"י הקשת Alt + F9 או Window -> Actions. בחלון ה Actions, לחצו על יצירת פעולה חדשה (מספר 1 בתמונה) ומיד יפתח לכם חלון בו כל שעליכם לעשות הוא לתת שם לפעולה שאתם הולכים לבצע – לדוגמא: Black frame, לסיום לחצו Record. אל דאגה, זה לא על זמן ולא יקרה כלום אם תקומו לשירותים רגע. חזרתם? יופי! כעת, פוטושופ יקליט (מספר 2 בתמונה) כל פעולה שתבצעו עד הרגע שתלחצו על כפתור העצור (מספר 3 בתמונה). בצעו את כל הפעולות שהייתם מבצעים כדי ליצור מסגרת שחורה מסביב לתמונה, לסיום לחצו על כפתור העצור. מעתה, בכל פעם שתרצו להוסיף מסגרת שחורה לתמונה מסויימת, כל שיהיה עליכם לעשות הוא ללחוץ על כפתור ה Play בחלון ה Actions (מספר 4 בתמונה) ופוטושופ יחזור על הפעולות אוטומטית עד ליצירת המסגרת.

שכבת עריכהbullet אי אפשר לחזור ל Levels המקוריים?!?!?
עבודה לא הרסנית בפוטושופ משמעותה שבכל שלב, גם לאחר שמירת הקובץ ופתיחתו מחדש (איבוד ההיסטוריה), ניתן לחזור לכל שלב בעריכה ואף לתמונה המקורית. כמובן שמדובר פה על שמירת הקובץ כקובץ פוטושופ PSD. ולא JPEG. במידה ואתם מעוניינים לערוך את ה Levels, Curves, Brightnes/Contrast וכדומה של התמונה, ניתן לבצע זאת דרך תפריט ה Image -> Adjusments ובחירת העריכה הרצויה. וכך גם לרוב תבצעו במידה והנכם מתחילים בפוטושופ. זאת הייתה הדרך הלא נכונה לבצע זאת, שכן במידה ותשמרו את הקובץ ותחזרו אליו מאוחר יותר, לא תוכלו לחזור אחורה ו"תתקעו" עם העריכה שביצעתם או שתצטרכו לפתוח את התמונה מחדש ולהתחיל את כל שלבי העריכה מחדש. אז איך כן עושים זאת? (כמעט) כל אפשרות המופיעה בתפריט ה Adjusments מופיעה גם בחלון השכבות תחת הכפתור create new adjusment layer (ראו תמונה). עריכת השינוי דרך כפתור זה, תאפשר לכם למחוק או להסתיר את שכבת העריכה בכל זמן שתרצו, כך שתוכלו להמנע לחלוטין מפגיעה בפיקסלים של התמונה ללא אפשרות חזרה.
מעוניינים בשינוי/עריכה שאינם מופיעים בתפריט זה? לא נורא! שכפלו את השכבה אותה אתם מעוניינים לערוך (Ctrl + J) וערכו את השינויים על השכבה המשוכפלת.

bullet רגע, אני עדיין מחפש את זה
המנעו ככל האפשר משימוש בעכבר בכדי לבחור כלים, לפתוח חלונות ואף להוסיף שכבות – השתמשו בקיצורי דרך.

ישנם אין ספור דרכים לייעול העבודה השוטפת בפוטושופ. התנסו, דפדפו והתייעלו!
יש לכם טיפ לעבודה נכונה בפוטושופ? שתפו את כולנו!


7 תגובות למאמר “7 טיפים לעבודה נכונה בפוטושופ”

 1. דורון:

  הסידור של הפרדת כוננים עובד גם ב CS2?
  חיפשתי בהגדרות אך לא מצאתי אפשרות כזאת.

  יופי של טיפים!

 2. ליאור אילוז:

  מכיוון שאין לי את גרסאת ה CS2 כבר די הרבה זמן לא יכולתי לבדוק בודאות אבל אדובי אומרים שיש http://kb.adobe.com/selfservice/viewContent.do?externalId=320005&sliceId=2 . אולי זה נמצא בטאב שונה בחלון האפשרויות?

 3. דורון:

  יתכן.
  אם זה נמצא שם, הרי שאדובי עשו עבודה מצוינת בלהחביא את זה 🙂

 4. ליאור אילוז:

  דורון, נמצא הפתרון!
  http://www.extremetech.com/article2/0,1697,1910436,00.asp

 5. שרית אלישע:

  מדריך יעיל במיוחד!!
  תודה רבה

 6. חוה:

  יופי של אתר, תוסיפו עוד מאמרים בםוטו שום
  תודה רבה

טראקבקים

 1. הרגשה של שינוי | דוח מצב – PhotoBlog

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון