לצאת מחוץ למסגרת

cat OOB ישנן דרכים רבות להפיח חיים בתמונות שלנו בעזרת התוכנות השונות לעיבוד תמונה, בין אם ע"י שינוי הצבעים, הדגשת הניגודיות, חידוד וכדומה. ישנה עוד דרך להחיות את התמונות שלנו והיא, פשוטה כמשמעה, מחייה את נושא התמונה. אפקט ה"יציאה מהמסגרת" או בשמו המקצועי Out Of Bounds מאפשר לנו להוציא את נושא התמונה מחוץ למסגרת התמונה ולצור תחושה תלת-מימדית.

ישנן דרכים רבות לבצע את אפקט ה"יציאה מהמסגרת", ובניהן שימוש במסכות או מחיקה. במדריך זה בחרנו בשימוש בטכניקת המחיקה, פשוט כי היא קלה יותר להבנה. המדריך בוצע בפוטושופ CS4 אך ישים גם בגרסאות קודמות. דרגת הקושי הינה בינונית. תהנו!

התמונה המקורית
התמונה המקורית

שלושת השכבות
שלושת השכבות השלב הראשון הינו פשוט למדי ולכן לא ארחיב יותר מידי. בכלליות, עליכם לפתוח את קובץ התמונה בפוטושופ ולהוסיף 2 שכבות. האחת, למסגרת והיא תקרא Frame והשנייה לרקע והיא תקרא, Background. שכבת התמונה תקרא בתחילה Background ולכן יש להקליק עליה פעמיים ולשנות את שמה ל Photo. התוצאה בתמונה משמאל.

יצירת המסגרת
מסגרת - שלב 1 השלב השני הוא יצירת מסגרת התמונה. כמובן שאם ברצונכם להשתמש במסגרת ספציפית זה גם אפשרי ואף מומלץ!. בהנחה שאין לכם או שאתם לא מעוניינים במסגרת ספציפית, צריך ליצור אחת.
ודאו כי בחרתם את שכבת ה Frame. כעת, בחרו את כלי הבחירה המרובע (Rectangular marquee tool) בעזרת הקשה על האות "M" במקלדת או דרך סרגל הכלים. בצעו בחירה בערך בגודל האובייקט אותו אתם מעוניינים להוציא מחוץ למסגרת. גשו לתפריט Edit ובחרו ב Stroke. בחלון שיפתח לכם, בחרו את גודל המסגרת, בין 10px ל 20px, צבע המסגרת (מומלץ לבן/שחור) וסמנו את ה Inside (לחץ לתמונה).

התאמת המסגרת
מסגרת - שלב 2 כעת יש להתאים את המסגרת לתמונה ולסוג האפקט אותו אנו מעוניינים להשיג. במקרה זה, נרצה ליצור למסגרת פרספקטיבה כאילו הייתה שוכבת. בכדי לבצע זאת, ודאו כי שכבת ה Frame עדיין מסומנת. הקישו על Ctrl + D בכדי לודא כי אין איזור בחירה אחר המסומן בשכבה. כעת, הקישו על Ctrl + T בכדי להכנס למצב העיוות החופשי (Free Transform). בעודכם מחזיקים את מקש ה Ctrl, בחרו בעזרת העכבר את הפינה העליונה הימנית ומשכו אותה כלפי מטה ומעט שמאלה. עשו אותו הדבר לפינה השמאלית העליונה. התוצאה: המסגרת נראית שוכבת.

בחירת האיזור הרלוונטי
בחירת האיזור בשלב זה נבחר את האיזור באובייקט/בתמונה לו אנו מעוניינים להקנות את אפקט ה"יציאה מהמסגרת". לפני תחילת הבחירה, ודאו כי שכבת התמונה (Photo) מסומנת בחלון השכבות. את הבחירה עצמה עשו איך שאתם רוצים ובאיזה כלי שנוח לכם, בין אם כלי הבחירה השונים, כלי העט וכדומה. הקפידו לבחור מדוייק ככל האפשר וכמובן זכרו, ככל שהאובייקט/איזור מכיל פרטים רבים יותר, כך יהיה קשה יותר לבחור אותו במדויק.
לאחר בחירת האובייקט/איזור, הקישו על Ctrl + Shift + i בכדי להפוך את הבחירה. כעת, בעזרת כלי המחק, מחקו את כל מה שאינו בפנים המסגרת או האיזור שבחרתם (אל דאגה, אם פעלתם כמו שצריך, אינם יכולים למחוק את איזור הבחירה). התוצאה? לחץ כאן לתמונה (יתכן והרקע יופיע בצבע לבן).

מחיקת המסגרת
ודאו כי שכבת המסגרת (Frame) מסומנת ולחצו שוב על Ctrl + Shift + i כדי להפוך את הבחירה בשנית. כעת, בעזרת כלי המחק, מחקו את כל האזורים בהם המסגרת עולה על האובייקט/האיזור אותו אתם מעוניינים להוציא מהמסגרת. במקרה שלנו, רק באיזור בו הגבעול פוגש את המסגרת.

רקע וצל
בטח שמתם לב שהצלחתם לבצע את האפקט וכעת נשארו רק כמה ליטושים אחרונים. אחד מהם הוא הרקע. בחרו את שכבת ה Background ובעזרת כלי הדלי (מקש G) צבעו את השכבה בצבע כרצונכם, מומלץ צבע המתאים לתמונה.
כעת, בחרו שוב את שכבת המסגרת (Frame) ובחלון השכבות, הקליקו עליה בעזרת הלחצן הימני של העכבר ובתפריט שיפתח בחרו Blending Options. בחלון שיפתח, סמנו V על Drop Shadow והתאימו את צל המסגרת כרצונכם.
השלב האחרון הוא הצללת האובייקט/האיזור שיוצא מהמסגרת במידת הצורך.

התוצאה הסופית
הוצאה הסופית

לדוגמאות נוספות בפליקר – לחצו כאן.


11 תגובות למאמר “לצאת מחוץ למסגרת”

 1. קובי:

  מאמר ענק ,ודוגמאות מצויינות ומגרות את העין
  עושה חשק לשבת לכמה שעות מול המחשב ולנסות

  תודה

 2. ליאור אילוז:

  קובי, תודה רבה.
  כמו כן, כמובן שאשמח לראות את התוצאות שלך 🙂

 3. ניר פנגס:

  אחלה מאמר, רק לציין שהמקשים למאק שונים מאלו של חלונות.

  הנה לינק למה שיצרתי:

  http://farm4.static.flickr.com/3587/3513124841_93b9100846_o.jpg

 4. ניר פנגס:

  לינק לתמונה קטנה יותר:

  http://farm4.static.flickr.com/3587/3513124841_beaac26c8b.jpg

 5. ליאור אילוז:

  ניר,
  התוצאה טובה מאוד, פרט לשערות הזקנקן של הכלב צריכות יותר עבודה, מה שאני מניח שאתה יודע כבר וזה נעשה מחוסר זמן 🙂
  אהבתי את התחושה שזה יוצר שממש כל הראש יוצא החוצה… כאילו הוא גדול יותר בצורה לא פרופרוציולנית מהגוף שנשאר בפנים התמונה!

 6. ניר פנגס:

  האמת שאני לא מכיר פוטושופ, והשלב שבו אני גוזר את התמונה היה מסובך משהו. אולי זה הזמן למדריך בענין? 🙂

 7. ליאור אילוז:

  חחח למה לא… אשתדל שזה יקרה בהקדם – מדריך לכלי החיתוך בפוטושופ 🙂

 8. liil:

  שלום
  אולי אפשר לקבל מדריך לביצוע מחיקת הצללה .
  כאשר אני יוצר צללית באמצעות:
  Layer>Layer Style >Drop Shadow
  ויש מקומות מסויימים שהייתי רוצה למחוק מהם את ההצללה שישארו ללא הצללה . איך לבצע ?
  תודה רבה למגיבים הזריזים .

 9. ליאור אילוז:

  למה לא להשתמש במחק פשוט?
  במקרה שאתה רוצה רק להבהיר את הצללית אתה יכול גם להוריד את ה OPACITY של המחק לסביבות ה 15% ולמחוק בזהירות…

 10. liil:

  ראשית תודה רבה על תגובתך.
  בנושא המחיקה , דעתי על המחק מצויינת אבל המחק מסרב לי . : )

 11. ליאור אילוז:

  מה זאת אומרת מסרב? 🙂
  אתה מוודא כי השכבה המסומנת היא השכבה הרלוונטית?
  * נסה לבצע איחוד שכבות בכדי להפוך את הצל לחלק מהתמונה במקום תוספת לשכבה (Merge layers או אפילו Flatten Image) ואז בודאות תוכל למחוק את ההצללה.

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון