המדריך המלא לצילום פנורמי

* המדריך מיועד למתחילים *


צילום פנורמה, הידוע גם כצילום בפורמט רחב, הוא טכניקת צילום המאפשרת חיבור של מספר תמונות לכדי תמונה אחת, אופקית או אנכית.
המונח "פנורמה" משמעו ביוונית "כל המראה" ומקורו מאמנים שרצו לצייר תמונה רחבה של נוף ולא רק איזור מסויים ממנו.
התמונות הפנורמיות הראשונות שהופיעו הורכבו מחיבור תמונות מודפסות (לאחר שפותחו מפילם), מה שכמובן לא היה קל לביצוע עקב הקושי לחפוף בין התמונות בצורה מושלמת.
עם התפתחות תוכנות המחשב לעיבוד תמונה, כגון פוטושופ, חיבור תמונות פנורמיות לכדי פנורמה נעשה קל יותר עד כדי יצירת פנורמות מושלמות בעלות רזולוציה גבוהה ממספר בלתי מוגבל של תמונות.

סוגי תמונות פנורמה

זווית רחבה – כל פנורמה בפורמט רחב, בין אם אופקית או רוחבית, המכסה שטח הקטן מ-180 מעלות. פנורמה מסוג זה יכולה להראות אפילו כתמונה רגילה אחת, אך היא מורכבת ממספר תמונות ובעלת רזולוציה גדולה יותר.

180 מעלות – כשמה כן היא, פנורמה המכסה שטח של 180 מעלות (מימין לשמאל או ההפך).

360 מעלות – פנורמה המכסה שטח של 360 מעלות (סיבוב שלם של הצלם). פנורמה מסוג זה נראית רחבה במיוחד והיא מאפשרת לצפות בשטח שצולם ב-360 מעלות בתמונה אחת רחבה.

כדורית – פנורמה המכסה שטח של 360 מעלות שבעזרת טכניקת עיבוד תמונה, מומרת לצורה של כדור ונראית כמו כוכב לכת עצמאי – מכאן שמן של פנורמות מסוג זה באנגלית – Planets.

למצלמה שלכם יש מצב צילום פנורמה? השתמשו בו!

כיום, לרובן הגדול של המצלמות הקומפקטיות ישנו מצב צילום מיוחד לתמונות פנורמיות, המאפשר גם למשתמש הפשוט – ללא ידע או הגדרות נוספות – לקבל תוצאות מרהיבות.
במידה והנכם מעוניינים לצלם תמונה פנורמית ובמצלמה שלכם מצב זה קיים, השתמשו בו!
שימוש במצב צילום זה כולל מספר יתרונות, ביניהם הצגת איזור החפיפה בין התמונות על גבי מסך ה-LCD ושמירה על הגדרות החשיפה (מפתח צמצם, מהירות תריס ו-ISO) בין תמונה לתמונה, בכדי למנוע מצב בו לכל תמונה יש תאורה וגוונים שונים.
יתרונות אלו יאפשרו לכם לחבר את התמונות שצילמתם לתמונה פנורמית אחת, ביתר קלות.

הגדרות המצלמה

ברשותכם מצלמת רפלקס (DSLR)? באופן מעט אבסורדי, לא סביר שתמצאו בהגדרות המצלמה שלכם מצב לצילום תמונות פנורמיות. איך עושים זאת אם כך?
בכדי לשלוט לחלוטין במצלמה שלכם ובתוצאות שתקבלו, הצעד הראשון יהיה לעבור למצב שרובכם התעלמתם ממנו עד עכשיו – מצב צילום ידני (מסומן באות M בחוגת המצבים).
מצב הצילום הידני יאפשר לכם להגדיר את הגדרות החשיפה, שהן מפתח הצמצם, מהירות התריס ורגישות החיישן (ISO), ובכך לשמור על חשיפה עקבית בין תמונה לתמונה.

רגישות החיישן – ISO – ודאו כי מצב ה-Auto ISO כבוי ובחרו את הערך הנמוך ביותר שהמצלמה מאפשרת לכם (לרוב ISO 100).

מפתח הצמצם ומהירות התריס – בצילום תמונות פנורמיות, לרוב תרצו שהכל יהיה בפוקוס. לשם כך, עליכם להגדיר מפתח צמצם בעל ערך מספרי יחסית גדול (f/8, f/10) – בהתאם לאורך המוקד של העדשה שלכם ולקרבתכם לחזית הסצינה המצולמת.
לאחר שהגדרתם את מפתח הצמצם, עליכם להגדיר את מהירות התריס. בכדי לקבוע את המהירות הנכונה, ניתן או להתנסות ידנית על פי ניסיונכם או לבצע מדידת אור ולראות איזו מהירות מציעה המצלמה. צלמו מספר תמונות לבדיקה וודאו שאכן כל האיזורים בתמונה חשופים במידה הנכונה ואין תופעות של תת-חשיפה או חשיפת יתר.

עדשת המצלמה – אם ברשותכם מצלמת רפלקס (DSLR), בכדי למנוע מצב בו לכל תמונה יש פוקוס אחר, העבירו את העדשה שלכם למצב פוקוס ידני וסובבו את חוגת הפוקוס עד לנקודת ה"אין סוף" (לרוב מסומנת על גבי העדשה בסימן ). אורך המוקד (הזום) המומלץ ברוב המקרים נע בין – 18mm ל-50mm, אך הערך הסופי תלוי בעיקר בעד כמה אתם מנוסים בצילום מסוג זה ומכירים את החסרונות של המצלמה והעדשה שלכם, לכן אמליץ בעיקר להתנסות ולבדוק באילו אורכי מוקד אינכם סובלים מעיוותים בתמונה ו/או בחיבור התמונות. מרגע שבחרתם את אורך המוקד, אין לשנותו במהלך צילום סדרת התמונות.
פרט לפילטר UV, יש להוריד את כל הפילטרים מהעדשה שלכם, בעיקר פילטר קוטבי (Polarizing) העלול לפגוע בצבעי התמונה.

הגדרות נוספות – מומלץ להשאיר את הגדרת האיזון הלבן על אוטומטי ולצלם בפורמט RAW (במקום JPEG), כך שתוכלו לשנות את האיזון הלבן במידת הצורך.

טכניקת הצילום

אם עקבתם עד כה, סביר להניח שאתם מוכנים סוף סוף לצלם (נו טוב, המצלמה שלכם מוכנה… אתם, סביר להניח, סובלים מכאב ראש).
טכניקת הצילום, מבחינת ההסבר, היא פשוטה מאוד. לאחר שהגדרתם את נתוני החשיפה ובחרתם את האיזור אותו אתם מעוניינים לצלם, כל שנותר הוא להתחיל לצלם רצף של תמונות מקצה אחד של האיזור המצולם ועד לקצהו השני, תוך הקפדה על איזור חפיפה בין תמונה לתמונה. כאמור, ההסבר אולי פשוט אך בכדי לקבל תוצאות טובות, יש לשים לב למספר דגשים:

בחירת האיזור המצולם – הבחירה הנוחה והנכונה ביותר לצילום תמונות פנורמיות היא מנקודת תצפית או איזור גבוה, המשקיפים מרחוק על האיזור אותו אתם מעונייים לצלם. מומלץ להמנע מלצלם איזור בו החזית קרובה אליכם ומכילה אובייקטים (עצים, שיחים וכדומה), בכדי להמנע מתופעת ה-Parallax (בעברית: היסט. מאמר מומלץ לקריאה בנושא).

עצמים נעים – רגע לפני הצילום, סרקו את האיזור המצולם וודאו שאין בו עצמים נעים, החל מעצים המתנופפים ברוח, דרך אנשים המטיילים באיזור ועד כלי רכב שונים ומשונים.

איזור החפיפה – איזור החפיפה בין התמונות המצולמות הוא אחד הדגשים החשובים ביותר לצילום תמונה פנורמית מוצלחת, עד כדי כך שמספיק שתמונה אחת לא תחפוף לתמונה הקודמת וכל ההשקעה ירדה לטמיון. הקפדה על איזור חפיפה תקין וגדול מספיק, תעזור לכם ולתוכנה (פוטושופ לדוגמא) להמנע מעיוותים הנוצרים בעת חיבור התמונות.
מומלץ להגדיל את איזור החפיפה לעד 50% מהתמונה הקודמת, בהתאם לעד כמה אתם מנוסים בצילום מסוג זה, כשהמינימום המומלץ הוא כ-20% חפיפה.
ככל שתגדילו את איזור החפיפה, יהיה עליכם לצלם מספר גדול יותר של תמונות, אך זה עדיף בכדי להמנע ממצב בו 2 תמונות לא חופפות אחת לשנייה, כמו בתמונה הנ"ל.
Thira

חיבור התמונות ליצירת פנורמה

לאחר שסיימתם לצלם את התמונות מצד לצד ובדקתם שהתוצאות תואמות את רצונכם, הגיע הזמן לחברן לכדי תמונת פנורמה אחת!
את חיבור התמונות נבצע בתוכנת הפוטושופ.
בחרו את תפריט ה-File -> Automate -> Photomerge. בחלון שיפתח, לחצו על כפתור ה-"Browser" ובחרו את התמונות אותן תרצו לחבר. ודאו ששאר ההגדרות בחלון תואמות לאלו שבתמונה ולחצו "OK".

חשוב לציין כי מדובר בתהליך שיכול לקחת זמן רב, תלוי בכמות וגודל התמונות שלכם, לכן המתינו בסבלנות לסיום התהליך כשבסופו, כל שנותר לכם הוא לבצע את החיתוך הרצוי ולשמור את התוצאה!

יצרתם תמונת פנורמה? הראו לנו!
שתפו את תמונתכם בתגובות או בקבוצת הפייסבוק של תקריב.


5 תגובות למאמר “המדריך המלא לצילום פנורמי”

 1. אריאל:

  כמה טיפים,
  לפנורמה אופקית, מומלץ לצלם תמונות אנכיות ולהפך:
  לפנורמה אנכית (כמו בדוגמא) צילמתי תמונות "שוכבות" (אופקיות).arielgi-2008-12-25_062831_pano7535-46.jpg

  תמיד אפשר לסובב ב- 90 מעלות בתוכנה ולקבל:
  arielgi-2008-12-25_182426_pano7535-46-3s.jpg

  2. מדריך לפנורמה כדורית אפשר למצוא:
  http://content.photojojo.com/tutorials/create-your-own-panorama-planets/

  לדוגמא:
  post-5564-1230050164.jpg

 2. ליאור אילוז:

  תודה על התוספות!

  מאוד אהבתי את הפנורמה הכדורית – תאורה מרשימה והחצי-חצי בצבע הקרקע מוסיף המון.

  חג שמח,
  ליאור

 3. אריאל:

  למעשה השתמשתי גם בפילטר "Pinch" (נמצא ב- Fiter –> Distort) בשביל להדגיש טיפה את הבניינים

  אני משתמש בתוכנת PTgui, ובפנורמות בזוויות רחבות אני משתמש במוד "גלילי,
  לפעמים אפשר לשלוט על העיוותים, לפעמים ניתן טיפה להגזים:

  arielgi-2008-04-02_230455_pano8947-59s.jpg

  הבניין (National Building Museum) מבפנים:
  arielgi-2008-04-02_230531_pano8059-70s.jpg

 4. גיא:

  שלום, אני יודע שאולי זה לא המקום להמליץ על אפליקציית צילום פנורמי לטלפון,
  אבל למי שיש מצלמה סבירה בטלפון, יש אפליקציה שנקראת PRO CAPTURE שכוללת צילום פנורמי.
  היא מחברת כמה צילומים שונים לצילום אחד באופן מופלא ואין סימני חיבור.
  חג שמח.

 5. זיו:

  וואלה יפה

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון