דחיסת תמונה: RAW או JPEG?

רוב הצלמים, מתחילים ומקצועיים, מצלמים את תמונותיהם בפורמט ה JPEG, המקנה אפשרויות צפייה ועריכה מהירות ונוחות, מבלי לבחון את אופצית הצילום בפורמט ה RAW.
ברובם הגדול של מצלמות הרפלקס (D/SLR) קיימת האפשרות לצלם בפורמט ה RAW בנפרד או בפורמט ה JPEG בנפרד, בחלקן ניתן לצלם בפורמט RAW + JPEG המאפשר ללכוד את התמונה ב 2 הפורמטים בו זמנית.
אם כך, באיזה פורמט כדאי לצלם? נבצע השוואה כללית בין שני הפורמטים.

RAW: הפילם הדיגיטלי.
קובץ ה RAW מכיל את כל המידע (lossless) הנלכד ע"י חיישן המצלמה ועל כן גודלו גדול יותר (צילום ב 8 מגה פיקסל יצור קובץ RAW של 8mb). הקובץ המתקבל אינו תמונה לכשלעצמה והוא מצריך תוכנה ספציפית בכדי לצפות בו ולערוך אותו, אך עריכת התמונה אינה גורמת לאיבוד מידע וכמובן שעריכת התמונה בעזרת המחשב תעניק עיבוד התמונה ברמה גבוהה יותר מהמצלמה. השימוש בפורמט ה RAW מאפשר טווח דינמי רחב יותר של מעל 8bit (לרוב לפחות 12bit) לפני העיבוד המאפשר הצגת איזורים בהירים ומוצלים.

JPEG: ישירות מהמצלמה.
קובץ ה JPEG הינו קובץ דחוס המאבד מידע בכל פעם שמתבצעת בו עריכה (lossy) והוא מעובד ע"י המצלמה (firmware) ברגע הצילום. פורמט הדחיסה מאפשר את הקטנת גודל הקובץ כך שצילום ב 8 מגה פיקסל יצור קובץ של בין 1mb ל- 3mb. קובץ ה JPEG ניתן לצפייה ולעריכה בכל תוכנה ולרוב הוא אינו מצריך תיקונים (בהתאם לרמת הצלם), מה שכמובן חוסך זמן. השימוש בפורמט ה JPEG מקנה טווח דינמי צר של בידיוק 8bit ולעיתים יופיעו בתמונה הסופית תופעות לוואי שונות.

לכל פורמט ישנם יתרונות וחסרונות, במה מומלץ להשתמש?
לפני בחירת הפורמט, רצוי לשאול את עצמכם שאלה אחת: "מה היא מטרתי כצלם?": בתשובה עליכם להתייחס למטרת התמונה (פרסום ברשת, הדפסה וכו'), ליכולת שלכם לערוך תמונות במחשב (רמתכם המקצועית בתחום), כמה מקום פנוי לאחסון יש לכם (על כרטיס הזכרון ובמחשב, כאמור, קובץ RAW הוא קובץ גדול), יכולות המחשב לעיבוד התמונות וכמובן הזמן אותו אתם מוכנים "לבזבז" על עיבוד התמונה.

מומלץ מאוד להתנסות בצילום בפורמט ה RAW על מנת שתוכלו להחליט בצורה טובה יותר מה הוא הפורמט המתאים לכם, לשם כך כמובן תצטרכו תוכנה לעיבוד קובץ ה RAW, הנה כמה אפשרויות נפוצות: Microsoft RAW Image, Picasa, Photoshop CS, Adobe Lightroom, Irfanview, תוכנת העריכה שקיבלתם בדיסק עם המצלמה או כל תוכנה אחרת שאתם מכירים ונוח לכם איתה.

באיזה פורמט צילום אתם משתמשים?


13 תגובות למאמר “דחיסת תמונה: RAW או JPEG?”

 1. איתי:

  תוספות:

  פורמט RAW עשוי לא להתמך בעתיד, כך שאם שומרים ב-RAW תמיד כדאי לשמור גם בפורמט ידוע וסטנדרטי יותר.
  בנוסף – לכל מצלמה יש את פורמט ה-RAW שלה, כך שלא כל תמונות RAW תיפתח ע"י כל עורך תמונות RAW. אמנם כבר יש תוכנות שמותאמות למס' רב של מצלמות, אבל לרוב הן לא חינמיות (וגם תמיד צריך לעדכן אם רוצים תמיכה ביותר מצלמות).

  למצלמה אין כוח עיבוד גדול, כך שאם יש מספיק זיכרון עדיף לצלם ב-RAW ולהמיר ל-JPG במחשב (שיש לו כוח עיבוד גדול בהרבה ממצלמה). התוצאה תהייה איכותית יותר ועדיין בפורמט ידוע וסטנדרטי (ומכווץ) של JPG.

 2. liorry:

  נכון מאוד, הרבה צלמים כבר עכשיו ממירים את קבצי ה RAW שלהם לקבצים של DNG כדי להבטיח תמיכה לטווח הארוך.
  בקשר לתוכנות, רוב המצלמות באות עם תוכנה יעודית ל RAW, כמו שציינתי במאמר אבל כיום התוכנות המוכרות תומכות ברוב הפורמטים של RAW של המצלמות המוכרות.

  תודה רבה על התוספות!

 3. דניאל:

  אני לרוב משתמש באופצית ה-RAW + JPG שמספקת המצלמה, המקום שזה תופס אמנם גדול אך עם הכרטיסי זכרון של היום (לי יש 8GB וכיום קיימים כבר כרטיסים הרבה יותר גדולים).
  האופציה הזאת כמו שאמור במאמר נותנת הרבה יותר מרווח לעריכה ושימוש של התמונה.
  לאחר שאני מעברי את התמונות למחשב אני מנסה לעשות סינון ומוחק חלק מהתמונות כליל, חלקן משאיר עם RAW (בשביל עיבוד) וחלקן רק ב-JPG (במקרה ומדובר בתמונות עבור זכרון בלבד כמו תמונות טיול ואירועים).

 4. ליאור אילוז:

  תודה על השיתוף!
  בהחלט אופציה טובה לצלם ב-2 הפורמטים ובכך להנות משני העולמות.

 5. jorno95:

  ברשותי מצלמת איטרנט מעולה של TEAC-MX-10-5MP ואיני יכול לצלם פרם תמונה אחת אחר תמונה.רק קיבציי וידאו.אנא עזרו לי איזה תוכנה אני צריך להוריד.תודה

 6. jeranimo77:

  שלום לכם,ראו אינ רברבן.ולא שחצן.ולא יהיר.בכדיי להבהיר את עצמי אכתוב לכם משהו.אני כול חיי גדלתי בפשע.מאלפרון וגבריאלי.ועד מור ואברגל.נכון היתי זנב לאריות,ואיני רוצה להרחיב הכול בחיי האומללים כבר ניסיתי.כפרתי.עשיתי וראיתי.ומיזה כ9 שנים אני משוחרר.ושם בחושך נפל לי האסימון של תובנות החיים.ואת זמני העברתי בלקרוא.וכך אישתי לשעבר הכניסה לי ספריי מחשב.למדתי בשקדנות.וכול כך עד שקצינת החינוך נתנה לי את מפתחות הספריה.ואכאחד שנולד לאמא זונה.ומעולם לא ידע מה זה שלום כיתה א ואהבת אןרק אבא שנורא חסר לי.ואני זה שכתבתי כגורנו95 על המצלמה.ולא העיניין הכספי מפריע לי.מספיק כסף ראיתי בחיי ותאמינו.רק ראו כמה חזיר הייצור הזה הפך להיות שרק אנטומית ראוי לכינוי אדם.הרצון הזה לריצוי וסיפוק מיידי מקסימלי.הפך לו לערך נשגב.ולא חשוב כלום זולת הרווח או הסיפוק המיידי.שאלתי מאה פעם.זה מצלם פרם?אני נםעמתי כמה פוטנציאל הלך איבוד.כמה שאני מבין ויודע מה שאנשים עברו קורסים באים אליי לפתור בעיות.שוב קניתי.ושב אותה מצלצה אני אוהב את המצלמה הזו.ו הבן זו…שאיני רוצה לקלקל לי את הדרך בה איש כבר לא יזיז אותי ממנה.החכם צילם אותי בסקייפ.ולאחר שקניתי.התקנתי.ושוב אני לא יכול לצלם פרם בודד לעריכות פרופיל.וכאלה.והפעם יותץר משוכללתעם מיקרופון מבנה ועוד כמה גימיקים.רק שוב אני צריך לחפש תוכנה להורדה.אם בכלל אמצא.לך עכשיו תתחיל לתבוע.כנורמטיבי.או לשבור לו את הראש שרק רצה לדחוף לי את המצלמה ולהרוויח.אודה לכם לו תכוונו אותי.כי נכנסתי לדגם ובמפרט לא מדברים על זה.ואני שאלתי זו מצלמה לוידאושופ.או פוטושופ.אולי אני לא הכי מדייק.אך פוטו זה תמונה ולא ודאו שמריץ תמונות כסרט מצוייר. מליון ואחד פרמים בשניה .עד שמגיעים לתנוחה הרצויה.אודה לכם לו תעזרו לי בזה והציעו משהו כי רק שלושה ימים היא אצלי.ועכשיו אני מצטער שלא קניתי יפנית.או של לוגיטק.וראיתי את התגובות של גולשים מסכנים שבאותה בעיה בדיוק.רק שהם מתלהבים כמו לא יודע מה הם גילו.והתשבוחות שהיא מקבלת באיטרנט לא מגיע לה.כמה שאני אוהב אותה.יש היום הרבה יותר משוכללות.ועושות הכול.ולא צריך להתקין בכלל.ישר ביא עטולה.רק לברר שהיא משתלבת עם חלונות 7 לי יש את האולטימייט ומקוון קניתי .שהיום אפשר להוריד הכול.יש המון דברים שמשליתים את ילדינו ובנותינו באיטרנט.אם פעם שמרו על הצבע של הטלויזיות במחסן הממשלתי .כי דאגו שלא ישחית את הנוער.רק שזה כבר יותר מפרה היסטוריהיש לי עוד מצלמה TEAC 268. 2MP והיא לא כולכך.אם תרצו תכנסו לפייסבוק JERANIMO77 והציצו.לא תשארו אדישים מבטיח.הכול אמיתי .ואם תוכלו לעזור לי אשמח מאוד ומודה לכם מאוד.כך או אחרת.כי עצם הקריאה זה כבר משהו היום.הדיבור בכסף ערכו נמדד.וההקשבה בזהב נמדד ערכה.כי הקשבה זו אומנות כשלעצמה.תודה JERANIMO77ֲWALLA.CO.IL

 7. jeranimo77:

  שלום.אני מצטער שכחתי מהפזיזות.ויותר העצבים.שגאיתי המון בהקלדה ו פיסוק ובכלל בדקדוק לא דקדקתי.ואני תמיד אזכור את האחד ששינה את פניי ההיסטוריה.וכתב שרק שניי מושגים הם ניצחיים,..
  טפשותו של האדם,…..והזמן רק שלגביי הזמן הוא לגמרי לא בטוח.וכמה שהוא צדק.ואת זאן זאק רוסו.שכתב בספרו:עד עכשיו ראיתי רק מסכות, מתיי אראה פנייהם של בניי אדם?ויש לי עוד המון אק הנשים יהרגו אותי.כותב נטשה:שגיאתו השניה של אלוהים היא האישה, ואז שואלים כול הגאונים נו אז מה הראשונה?אתם מבינים איזה מרוקאים כזוזו אבוטבול שמוטח קירשנבאום אוכל את האצבעות שנתן לו טור בעיתון.והיום הוא עיתונאי.אני שונא את הסטריוטיפ של המרוקאי האמיתי שהוא מקרין.

 8. ליאור אילוז:

  היי,
  לא בדיוק הבנתי – יש לך מצלמת אינטרנט ואתה רוצה לצלם תמונות סטילס?

 9. jeranimo77:

  ליאור שלום.כנס לJERANIMO77ֲWALLA.CO.IL ותראה את ההבדל האחרונות של המצלצה שקניתי בשנייה כבר.וגם לי אותה בעייה .איני מצליח לצלם רק בסקייפ.בפייסבוקהמצלמה הזו בנויה לוידאושופ/מה ששונה מפוטושופ/ואם יש לך רעיון.תוכנה מסויימת שאוכל להוריד.אלוהים יברך אותך.ואני עבדך בכול דבר.רק דבר….המון דבש בנשמה.שוב אני לא מצליח לצלם תמונה בודדת פרם אחד.רק קיבציי וידאו שאני לא מצליח להעלות אותם בכול האתרים שבהם אני עורך פרופיל לכוסיות.זה הזקן .כבר שבע מסקס תאמין.אני מתלוצץ.אני םפשוט לא יכול לצלם תמונה בודדת.זהו ליאר אילוז אני באורגינל בן סימון…..אז תבין ..המון בריאות ושמור על עצמך שלא תיפול לבורות בחושך…..ביייייי

 10. ליאור אילוז:

  יש כל מיני חינמיות:
  http://mattcollinge.wordpress.com/software/simple-webcam-capture/
  http://dorgem.sourceforge.net/
  http://www.codeproject.com/KB/cs/WebCamService.aspx
  http://www.softpedia.com/get/Internet/WebCam/Simple-Webcam-Capture.shtml
  http://www.freedownloadmanager.org/downloads/webcam_capture_software/

  מקווה שזה עזר.
  בהצלחה!

טראקבקים

 1. צילום ציפורי בר וחצר | תקריב
 2. עיבוד בסיסי לקבצי RAW ב Adobe Lightroom | תקריב
 3. מצלמת CANON 7200 – - שימי עיני - צלםשימי עיני – צלם

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון