צילום פרחים

כן אני יודע, יורד גשם והפרחים לא ממש נראים באופק, אך צילום פרחים הוא בין הקטגוריות צילום המועדפות עליי וכבר בתחילת דרכי מצאתי את עצמי מצלם תמונות מרהיבות מפרחי הגינה שבביתי ולכן, רציתי לחלוק איתכם את הטיפים והדגשים שלמדתי במשך השנים.

הכנות מראש
הכנת ציוד הצילום מראש ולפי סדר השימוש, בחירת העדשה ומצב הצילום הנכונים, העמדת החצובה בגבהים הנדרשים, כל אלה נדרשים בבואכם לצלם פרחים. כשהציוד מוכן ונשאר רק לשחרר את התריס (ללחוץ על כפתור הצילום), עצרו! בחנו את האובייקט שלכם (הפרח) לפני הצילום ע"י כמה שאלות מפתח: חיתוך – מקרו או זווית רחבה?; מהי נקודת המיקוד הרצוייה (חרק, צורה, צבע, עלה כותרת ועוד)?; זווית הצילום המתאימה ביותר?; מהו עומק השדה הרצוי?; האם האובייקט מואר?; האם יש מסיחי דעת בחזית ו/או ברקע?; צילום לאורך או לרוחב?. בחינה אמיתית ומענה על שאלות אלה יעניקו לכם את השליטה בצילום ובתוצאות, לכן הקדישו להן זמן מספק.

הדגשת נושא התמונהפרח1
כאמור, אחד משאלות המפתח היא 'האם ישנם מסיחי דעת בחזית ו/או ברקע?'. גני פרחים מלאים במסיחי דעת שונים ומשונים, כגון גדרות, צל מפרחים קרובים, כלי עבודה, צינורות מים ועוד. בשל עובדה זאת, יש לקבל החלטה לפני הצילום – האם אתם מעוניינים לכלול את מסיחי הדעת בתמונה או לא. כל החלטה שתבחרו היא לגיטימית ומתאימה לכם, אך במידה ואין מסיח הדעת תורם להעצמת נושא התמונה, מומלץ שלא לכלול מסיחי דעת שונים במסגרת התמונה. במידה והחלטתם שלא לכלול את מסיחי הדעת בתמונה, הנה כמה אפשרויות להסרתם ממסגרת התמונה (הקומפוזיציה):
bullet הזזת מסיחי הדעת – האופציה הקלה ביותר, פשוט לשנות את מיקומם של מסיחי הדעת.
bullet שינוי מקום – במידה ולא ניתן להזיז את מסיח הדעת (לדוגמא: צל), שנו את מיקומכם ביחס לאובייקט (הפרח).
bullet חיתוך התמונה – ביצוע מיקוד קרוב יותר אל הפרח יכול לאפשר הסרת מסיחי דעת מהקומפוזיציה.
bullet שימוש בצמצם – כפי שהוסבר במאמר 'מבוא למפתח צמצם' ניתן לבחור מפתח צמצם גדול (מספר קטן, כגון f/3.5) ובכך להצר את עומק השדה, מה שיעניק חדות לאובייקט המצולם ויטשטש את מסיחי הדעת הנמצאים ברקע.
bullet הזזת האובייקט – אני אישית אעדיף לוותר על תמונה ולא לקטוף את הפרח בכדי לצלמו במקום אחר, אך האפשרות קיימת (אלא אם כן זהו פרח מוגן). נסו להמנע מאפשרות זאת ככל הניתן ושקלו את הטיית הפרח לצדדים ללא עקירתו מהאדמה.

מיקוד וחדות
חדות התמונה היא חיונית בכל קטגוריות הצילום, אך בצילום פרחים היא קריטית שכן לכל תזוזה או שינוי קטן תהיה השפעה עצומה על התמונה, בעיקר בשל העובדה שעומק השדה בתמונות מסוג זה הוא צר מאוד. בצילום מקרו, עומק השדה הוא משחק של מילימטרים לכן יש להקדיש זמן רק למיקוד חד ככל האפשר. בצילום פרחים, השגת המיקוד והחדות אינה פשוטה שכן לרוב הפרחים יהיו מצויים בחוץ וינועו מצד לצד עקב הרוח. ניתן להכניס את הפרחים לסטודיו ובכך לחזק את השליטה בצילום אך הדבר תלוי בסוג הצילום בו אתם מעוניינים. כך או כך, יהיה עליכם לבחור את הנקודה בה אתם רוצים להתמקד – לב הפרח, טיפת מים על עלה הכותרת וכדומה ולנסות ככל האפשר לבצע מיקוד מדוייק וחד על הנקודה שבחרתם.

תאורה
במקרה האידיאלי, הפרח שלנו יהיה מואר בצורה מושלמת ללא צורך נוסף בתאורה מלאכותית. לצערנו, התאורה בעולם המקרו בכלל ובצילום פרחים בפרט, רחוקה מלהיות אידיאלית. ניתן "להתערב" ולהשפיע על התאורה בעזרת אור מלאכותי כלשהו ו/או בפלאש. חשוב לזכור כי שימוש ישיר בפלאש יגרום לדהיית צבעי הפרח בתמונה ולכן במידה והחלטתם להשתמש בפלאש, מומלץ גם להשתמש בפלאש דיפיוזר – כיסוי לפלאש המרכך את חוזק הפלאש והשפעתו על הצבעים והטונים של התמונה הסופית.
באותה מידה שבא משפיע חוזק הפלאש על צבעי הפרח, כך גם השמש. צילום פרחים כאשר האיזור חשוף לשמש בהירה ידהה אף הוא את הצבעים, ולכן התאורה הטבעית המועדפת לצילום פרחים היא דווקא כאשר מעונן או בשעות הזהב. בכל תאורה בה תבחרו, הקפידו לשמור על תאורה אחידה בכל הקומפוזיציה, בטח ובטח באם בחרתם לצלם מקרו של פרח.

עדשות
במידה והנכם מצלמים בעזרת מצלמה קומפקטית "כוון וצלם", לרוב, לא תוכלו לבצע החלפת עדשות ו/או הוספת פילטרים מסויימים ולכן כל מה שנותר לכם לבצע לפני הצילום הוא, העברת המצלמה למצב מקרו שיאפשר למצלמה לבצע מיקוד קרוב יותר ויגדיר באופן אוטומטי מפתח צמצם גדול שיעניק לכם עומק שדה צר. במידה והנכם מצלמים בעזרת מצלמת רפלקס, DSLR, האפשרות המושלמת היא כמובן שימוש בעדשת מקרו. לרוב מצלמות הרפלקס ישנן עדשות מקרו בעלות אורכי מוקד הנעים בין 50mm, 80mm, 100mm ועוד. אורך מוקד קצר יותר אומר שתצטרכו להתקרב פיזית אל הפרח, לעומת אורך מוקד ארוך יותר היאפשר לכם לבצע מיקוד מרחוק (מה שיעיל מאוד לצילום חרקים).

צילום פרחים הוא חוויה מאוד מספקת ומלמדת. זכרו לשאול את עצמכם את השאלות הנכונות ולענות תשובות בהתאם לתנאי השטח ולתוצאה אליה אתם מכוונים. אשמח לראות תמונות שצילמתם ולשמוע ממכם הערות והארות לגבי המאמר.


13 תגובות למאמר “צילום פרחים”

 1. lior:

  ואו איזה פרחים יפים! אתה צילמת? (-:

 2. ליאור אילוז:

  אם אתה מדבר על http://liorry.deviantart.com/gallery/#Macro אז כן, זה שלי 🙂
  מה שבפוסטים הוא בדרך כלל מפליקר עם קישור לצלם האמיתי.

 3. אייל - פרחים:

  עד כמה משמעותית העריכה בצילומים האלו?

 4. אייל - פרחים:

  מדהים!

 5. ליאור אילוז:

  למען הסר ספק – התמונות שבמאמר אינן צולמו ע"י.
  רק הפרחים שבכתובת http://liorry.deviantart.com/gallery/#Macro הן שלי.

  לגבי העריכה, היא משמעותית אך מתגמדת נוכח הצורך בצילום מדוייק, חד, תזמון נכון ותאורה טובה.

 6. שזיף:

  וואי איזה תמונות
  מדהים.
  רואים שזה עבר עריכה אבל .
  הייתי ממליץ להבא להביא את התמונות ללא עריכה
  מהמצלמה לאתר 🙂

 7. ליאור אילוז:

  תודה אני אמסור לצלמים בפליקר חח 🙂
  אני ממש לא מסכים איתך לגבי מה שאתה אומר.. גם צלמים מקצועיים וגם צלמים שמצלמים בפילים עדיין עורכים כמעט 99% מהתמונות שלהם. תמיד תזכור שלמצלמה אין את היכולות של העיניים שלך, טובה ומקצועית ככל שהיא תהיה ולפעמים אין ברירה אלא לעזור לה ע"י עיבוד התמונה.

 8. אריאל:

  תודה על המאמר המעניין,
  האם יצא לך להשתמש בתרסיס מים קטן?

 9. ליאור אילוז:

  האמת שלא יצא לי, לרוב מצאתי את עצמי מצלם פרחים לאחר ההשקייה בגינה או בימים גשומים בהם התאורה מאוד נוחה וטבעית. אבל בהחלט רעיון מעניין ויעיל!

 10. נמרוד פולצ'ק:

  ליאור, אני ממש ממש נהנה לקרוא כל מה שאתה או אתם (אני לא יודע מי) כותבים כאן וללא ספק לומד המון. תודה רבה על השיתוף של הידע והניסיון, כן יירבו אנשים וצלמים כמותך!!!

 11. ליאור אילוז:

  נמרוד,
  לצערי פרט ל 2 מאמרים שצויין בהם שם הכותב, כל השאר נכתבו על ידי. אני כמובן אומר לצערי רק כי הייתי רוצה שיותר צלמים ישתפו את ניסיונם הרב ויכתבו פה מאמרים 🙂

  תודה רבה!

 12. נתנאל:

  פוסט מאוד מעניין… אני מחפש לקנות מצלמה דיגיטלית שהייעוד שלה הוא צילום פרחים.
  איזה מצלמה אתה ממליץ?

 13. ליאור אילוז:

  היי נתנאל, בכלליות אני יכול לומר לך שכיום יש לא מעט מצלמות דמויות DSLR בעלות עדשה איכותית ומרחק מינימלי אפסי לצילום מאקרו שיכולות לעשות את העבודה. ולמרות זאת, בכדי לייצר תמונות איכותיות של ממש, לא מין הנמנע לרכוש מצלמת DSLR + עדשת מאקרו איכותית. הכל תלוי באיזה רמת צילום אתה ולאן אתה שואף.
  אתה מוזמן לפורום להעלות את השאלה שלך לדיון פתוח ובכך לקבל תשובות מגוונות מאנשים שונים.

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון