טכניקת ה – Slow Sync Flash

slow sync birdכאשר מצלמים בתנאי תאורה נמוכה עומדות בפנינו שתי אפשרויות. האחת, לצלם בעזרת המבזק (פלאש) והשנייה היא להאט את מהירות התריס בכדי ללכוד אור לאורך זמן.
bullet שימוש בפלאש – כשמצלמים בתאורה נמוכה כאשר המצלמה במצב אוטומטי והפלאש פעיל, המצלמה תבחר במהירות תריס גבוהה יחסית, דבר שיאיר היטב את האובייקט המצולם ויקפיא אותו במקומו (בעת הצילום) ובך ישמור על חדותו. הבעיה בצילום שכזה היא שהאובייקט מקבל תאורה חזקה יחסית לרקע, שנשאר חשוך עקב העובדה כי המצלמה אינה מספיקה ללכוד את התאורה האופפת את הרקע.
bullet מהירות תריס נמוכה – האפשרות השנייה, כאמור, היא לכבות את הפלאש ולהאריך את הזמן בו פתוח התריס (מהירות תריס גבוהה), במטרה לאפשר למצלמה ללכוד תאורה מספקת וליצור חשיפה איכותית בכל חלקי התמונה. הבעיה מתעוררת כאשר אנו מצלמים אובייקט בתנועה ו/או איננו יציבים, דבר הגורם לתמונה מטושטשת.
שתי הטכניקות הנ"ל לגיטימיות אך בעלות חסרון. כאן, נכנסת טכניקת ה slow sync flash.

Slow sync Flash הנה פונקציה הנמצאת במצלמות רבות ומאפשרת צילום במהירות תריס נמוכה ובו בעת להפעיל את הפלאש. היתרון שבשימוש בפונקציה זו Rear Curtain Flashהוא ההנאה משתי העולמות – אובייקט חד (יחסית) ותאורה נכונה ברקע התמונה. חלק מהמצלמות (בעיקר מצלמות ה DSLR) מאפשרות הגדרה ידנית של מצב זה ובהתאם לכך, הגדרה ידנית של חוזק הפלאש ושל מהירות התריס. שאר המצלמות (בעיקר מצלמות הכוון-צלם) מפעילות מצב זה תחת "מצב לילה" ו/או "מצב מסיבה" ואינן מאפשרות הגדרות ידניות נוספות.
במידה והמצלמה שלכם נמנת עם המצלמות האפשרות הגדרות ידניות תחת שימוש בפונקציה זו, תוכלו לבחור שתי אפשרויות.
האחת, Front Curtain Sync (או 1st Curtain Sync) – מצב זה יגדיר למצלמה לשחרר את הפלאש בתחילת החשיפה, כלומר, ברגע שחרור התריס (לחיצה על כפתור הצילום), כך שברגע הצילום הפלאש ישוחרר מיידית ויקפיא את האובייקט והתריס ישאר פתוח וילכוד את האור (והתנועה) במשך הזמן אותו הגדרתם במהירות התריס (ראו תמונת הציפור).
slow sync flash השנייה, Rear Curtain Sync (או 2nd Curtain Sync) – שימוש במצב זה דווקא יגדיר למצלמה לשחרר את הפלאש בסיום החשיפה. כלומר, ברגע שחרור התריס, המצלמה תקלוט אור (ותנועה) למשך הזמן אותו הגדרתם במהירות התריס ורגע לפני סגירת התריס, המצלמה תשחרר את הפלאש שיקפיא את האובייקט המצולם (ראו תמונת כדורי הביליארד).
שתי המצבים נשמעים לכם אותו הדבר? נסו לצלם אובייקט בתנועה וגלו את ההבדלים. צלמים מקצועיים רבים משתמשים באפשרות השנייה (rear curtain sync) בעת שימוש בטכניקת הפאנינג.

כמו בכל צילום בו מגדירים מהירות תריס נמוכה, גם כאשר משתמשים בטכניקת ה slow sync flash כדאי לשקול שימוש בחצובה, בכדי למנוע את תנודות המצלמה וכתוצאה מכך, את טשטוש האובייקט. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם דווקא הטשטוש יעניק ערך מוסף לתמונה. לכן, התנסו ובדקו באיזו אפשרות להשתמש ובאילו מקרים.


12 תגובות למאמר “טכניקת ה – Slow Sync Flash”

 1. ניר:

  אחלה כתבה תודה, אני מיד ניגש לנסות.

 2. ליאור אילוז:

  תודה, אשמח לראות תוצאות.

 3. ערן:

  כיצד אני מייסם זאת במצלמה מסוג canon d400
  לא מכיר את הפונקצייה הזאת.

 4. ליאור אילוז:

  בקנונים זה נמצא בדרך כלל בתפריט (הטאב הימני ביותר) תחת השם custom functions, אם אני לא טועה זה הפונקציה מספר 9.. תעדכן אותי אם לא מצאת.

 5. יפעת:

  הי ,
  חיפשתי את הפונקציה במצלמה שלי
  canon rebel xsi
  ולדעתי אין אותה…
  מה שכן מצאתי, בפונקציה מס 2:
  Flash sync. speed in Av. mode
  ושם יש 2 אופציות: אוטומט ו-1/200, וזוהי מהירות שלא ניתנת לשינוי
  אני מפספסת משהו?

 6. ליאור אילוז:

  למיטב הבנתי, אכן אין את המצב הזה לבחירה ידנית אבל ה XSI מפעילה את מצב ה SLOW SYNC אוטומטית ברגע שאת מצלמת במצב פורטרט לילה שמוסמן על ידי ציור של איש עם כוכב ברוב המצלמות.

  מקווה שזה עוזר!

 7. יפעת:

  המון תודה על התגובה המהירה!
  איפה אני מוצאת את הפונקציה הזאת?
  ב-picture style יש לי רק אופציות של צילום נוף, פרוטרט,טבעי וכו'
  אין לי אופציה של פרוטרט לילה,
  או שאני מחפשת במקום הלא נכון….

 8. ליאור אילוז:

  קצת קשה לי לדעת במדוייק מכיוון שאין לי את המצלמה הזאת 🙂
  אבל אני מניח שעל חוגת המצלמה?

 9. יפעת:

  אכן כן! תודה רבה!
  סופ"ש טוב 🙂

 10. יפעת:

  עוד שאלה קטנה:
  נראה לך שיש הבדל בין מצב ידני שבו הפלאש מופעל ומהירות התריס נמוכה,
  למצב האוטומטי של פרוטרט לילה?
  האם יש הבדל בסנכרון הפלאש בין 2 המצבים?
  שוב, המון תודה

 11. ליאור אילוז:

  סביר להניח שיש הבדל… בכל זאת, המצלמה קצת יותר מדוייקת מאיתנו 🙂 ולמיטב הבנתי קנון התאימו את המצב פורטרט לילה לשימוש SLOW SYNC כך שיש הבדל לדעתי.

 12. אדיר:

  למיטב ידיעתי אצל קנון בכל המצלמות ( פרט למצלמות מהדור הקודם )
  בתוך התפריטים ( בתוך MENU ) יש אופציה להגדרת פלאש
  ושם אפשר להגדיר 1ST או 2ST או HI SPEED
  תשחקו עם התפריטים ( בלי לשנות הגדרות רק תשוטטו ) וכבר תמצאו את הפונקציה הזאת
  לי זה היה ב450D וזה קיים גם ב40D
  וגם ב400D יש את זה וככה הלאה לכל הדגמים החדשים .

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון