בעקבות הכוכבים

40 דקות חשיפהמכיוון שכדור הארץ מסתובב על צירו, הכוכבים אינם נשארים במיקום קבוע בשמיים ונראה כי הם זזים. לכן, כשאנו מצלמים "עקבות כוכבים" אנו בעצם לוכדים את המסלול בו נעו הכוכבים בשמיים. הכוכבים סובבים סביב הקוטב הצפוני והדרומי בשמיים. הכוכבים הקרובים יותר לקוטב (צפוני או דרומי) כמעט נייחים לחלוטין לעומת הכוכבים הקרובים יותר למישור המשווה שנעים במהירות גבוה יחסית. תנועת הכוכבים היא רוחבית בלבד ולא אנכית בזווית של כ – 15 מעלות בשעה.

צילום "עקבות כוכבים" מצריך כמה אביזרים בסיסיים.
המצלמה – צילום עקבות כוכבים מצריך זמן חשיפה ארוך הנע בין כמה דקות ועד כמה שעות לכן נצטרך מצלמה המאפשרת מצב Bulb, מצב בו התריס נשאר פתוח כל עוד כפתור הצילום לחוץ. עקב זמן החשיפה הארוך נצטרך סוללה חדשה ככל האפשר הטעונה במלואה (מומלץ לשמור אותה במקום חם על מנת לשמור על חוזקה) או מקור כוח אחר בכדי למנוע מצב בו הצילום נקטע מבעוד מועד.
עדשות – מומלץ מאוד להשתמש בעדשות מהירות בכדי ללכוד יותר אור, לאו דווקא למטרת החשיפה, אלא במטרה לאפשר לנו לראות את הקומפוזיציה בשעות הלילה. לדוגמא: 16-35mm f/2.8, 24-70mm f/2.8L, 24mm f/1.4, 35mm f/1.4, 50mm f/1.4.
כבל – מכיוון שאין אנו מעוניינים לשבור את אצבעותינו בלחיצה על כפתור הצילום במשך שעות מומלץ להשתמש בכבל שחרור המאפשר להשאיר את הכפתור לחוץ ללא מגע עם המצלמה.
חצובה – לא נוכל להחזיק את המצלמה בצורה יציבה במשך זמן ממושך לכן נצטרך חצובה המקובעת למקום ועומדת יציבה ללא השפעה מהרוח. כמו כן, צילום ללא חצובה יגרור אחריו טשטוש ומריחה של עקבות הכוכבים מה שיניב תוצאות מאכזבות למדי.

לפני הצילום, חשוב לבצע כמה בדיקות והכנות, בכל זאת, לא היינו רוצים לצלם במשך כמה שעות ולקבל תוצאות לא מספקות.
בראש ובראשונה עלינו לבחור את המיקום. את המיקום נרצה לבחור דווקא באור יום שכן תמונות "עקבות הכוכבים" הטובות ביותר הן אלה המכילות אובייקט מעניין בחזית (foreground) כשברקע, השמיים מלאי כוכבים.
מעבר לעובדה שהמיקום משפיע על הקומפוזיציה, הוא משפיע בעיקר על בהירות עקבות הכוכבים. צילום מתוך או קרוב לאזור מואר בשילוב עם זמן החשיפה הארוך יצור חשיפת יתר של החלקים המוארים ובכך יפחית את בהירות העקבות, "ישרוף" את התמונה ובמקרים של אור חזק במיוחד אף יכול לפגוע בחיישן. לכן, רצוי להתרחק ממקורות אור ככל האפשר (צילום בנגב לדוגמא, יניב את התוצאות הטובות ביותר). כמו כן, במידת האפשר, מומלץ לצלם ממקום גבוה מה שיאפשר חשיפת כוכבים נוספים.
לפני היציאה לצילום תמיד כדאי לבדוק את תחזית מזג האוויר ולוודא כי מדובר בלילה עם שמיים בהירים ללא עננים. כמו כן, רצוי לבדוק כי הירח אינו מלא בכדי למנוע מצב בו התאורה בקרקע חזקה מידי. לסיום, אל תשכחו לקחת איתכם ביגוד חם, שכן הטמפרטורה בלילה יכולה לצנוח בכמה מעלות ואינכם מעוניינים לחזור מצוננים מהצילום.


(דוגמא לאובייקט מעניין בחזית, צולם ע"י FrankSanders)

גם מבחינת המצלמה חשוב לבצע כמה דברים לפני הצילום עצמו.
חשוב לבטל (באם יש) את מייצבי התמונה שלא רק ירוקנו את הסוללה במהירות אלא גם יצרו תמונה מטושטשת בזמן חשיפה ארוך במיוחד. לעומת זאת, מומלץ להשתמש במפחיתי רעש מובנים (שוב, אם יש) מאותה סיבה של זמן חשיפה ארוך, בכדי למנוע גרעון.
בחלק מהמצלמות קיימת אפשרות הנקראת Mirror Lock-up המאפשרת את נעילת המראות לפני פתיחת הצמצם דבר המצמצם את הרעידות והתזוזות של פנים המצלמה בזמן הצילום. במידה ואפשרות זאת קיימת במצלמה שלכם, השתמשו בה!
מבחינת הגדרות הצילום, נרצה להשתמש ב ISOנמוך הנע בין 100-200 בכדי למנוע גרעון אך בכל זאת לאפשר רגישות מינימלית לקליטת האור. מצב הצילום אותו נבחר הוא כמובן מצב ידני מלא שיאפשר לנו, כאמור, שימוש ב Bulb והגדרת ערך צמצם נמוך ככל האפשר (שהוא כמובן פתח צמצם גדול ככל האפשר).

ישנם שני סוגי צילום "עקבות כוכבים", האחד הוא שימוש בכוכב הצפון המסתיים בתוצאה בה כוכב הצפון במרכז ומסביבו נעים הכוכבים במעגל (כמו בתמונה הנ"ל). הסוג השני הוא צילום ללא קשר לכוכב הצפון, המסתיים לרוב בקשתות של עקבות כוכבים אך לא מעגל שלם. בכדי לבחור בין סוגי התמונות, עלינו קודם כל ללמוד כיצד לאתר את כוכב הצפון. כוכב הצפון הוא הכוכב הראשון "בידית" של העגלה הקטנה והוא נמצא בקו ישיר מהקצה החיצוני של העגלה הגדולה.

כוכב הצפון

טיפים לצלמים מתקדמים:
– חפשו קומפוזיציות מעניינות: סלעים, עצים, רכסי הרים הם אפשרויות שתמיד יוצרות עניין.
– במידה וברשותכם עדשה בעלת טבעת צמצם ידנית – התחילו את זמן החשיפה כשבמשך כדקה ערך צמצם העדשה יהיה הנמוך ביותר (פתח צמצם גדול) ולאחר הדקה, הגדילו בזהירות את ערך צמצם העדשה (פתח הצמצם יקטן) ובכך תצרו נקודות זוהרות בתחילת עקבות כל כוכב.
– השתמשו בפנס או מקור תאורה אחר בצבעים שונים בכדי להאיר את החזית ולהעניק לה צבעים שונים.

טוב, אז מצאנו מקום, המצלמה מוכנה, אתרנו את כוכב הצפון, אין מטוסים בשמיים והציפורים מתחילות לצייץ… הגיע הזמן לצלם.
מרגע זה, התרחקו מאזור הצילום בכדי למנוע נגיעות מיותרות במצלמה, סקרנות שתוביל להפסקת החשיפה לפני הזמן, נפילות מיותרות על המצלמה ועוד.
זמן החשיפה (כמה זמן התריס ישאר פתוח) אינו מוגדר ואינני יכול להגדיר תבניות זמן מסויימות שכן הוא תלוי בכל הגורמים עליהם דיברנו עד עכשיו, לכן יהיה עליכם להתנסות ולתרגל זמני חשיפה שונים כשבדרך כלל הזמן הקצר ביותר הוא כ 20 דקות (כמובן שאפשר לצלם כמה צילומים של זמני חשיפה קצרים ולצרפם בעזרת תוכנות גרפיות שונות בכדי להעניק מראה של חשיפה ארוכה אחת).

צילום עקבות כוכבים אינו פשוט אך כשנעשה בצורה נכונה, מעניק תמונות מיוחדות ובולטות מהשאר. כמו בכל טכניקת צילום, תרגול מביא לשלמות, התנסו ואל תתייאשו, במקרה הגרוע ביותר, נהנתם משעות הלילה השקטות ובזבזתם כמה שעות שינה.

לחץ כאן לגלרית "עקבות כוכבים" בפליקר.


3 תגובות למאמר “בעקבות הכוכבים”

 1. משכית:

  רציתי לדעת מי כתב את הכתבה בעקבות כוכבים ואך אפשר לשאול אותו שאלה לגבי, אחת הטכניקות שהוא מסביר בזמן צילום כוכבים
  "התחילו את זמן החשיפה כשבמשך כדקה ערך צמצם העדשה יהיה הנמוך ביותר (פתח צמצם גדול) ולאחר הדקה, הגדילו בזהירות את ערך צמצם העדשה (פתח הצמצם יקטן) ובכך תצרו נקודות זוהרות בתחילת עקבות כל כוכב."
  ניסיתי לבצע את שינוי הצמצם בזמן חשיפה אחת והצמצם לא משנה את ערכו

 2. יותם:

  אני גם מצטרף לשאלה שלזאת שלפני..
  איך יש אפשרות לשנות את ערך הצלם תוך כדי.. ??
  המצלמה שיש לי זה קנון 40d רציתי לדעת אם יש בה את האפשרות צילום שמדברים עליה כאן: bulb..??
  ורציתי להגיד גם תודה לכל כותבי המאמרים, מאז שמצאתי את האתר הזה אני עובר ממאמר למאמר..

 3. ליאור אילוז:

  משכית ויותם,

  אני כותב את כל המאמרים באתר פרט לאחד או שניים שנכתבו תחת קטגורית "הטיפים שלכם".

  למיטב ידיעתי, לא ניתן לשנות את מפתח הצמצם דרך המצלמה בעת זמן חשיפה ארוך/מצב Bulb.

  מה שכתבתי במאמר מצריך עדשה בעלת טבעת צמצם ידנית. עדשות כאלה פחות נפוצות היום שכן היום המצלמה מתקשרת עם העדשה, בניגוד לעבר שהמצלמה לא שלטה על העדשה. במידה ויש ברשותך עדשה בעלת טבעת צמצם ידנית, תוכל לבצע זאת תוך כדי שהתריס נעול.

  תודה על תשומת הלב, עדכנתי את המאמר.

  להלן תמונה של עדשה כזאת:
  17.jpg

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון