כיצד להתמודד עם אור שמש

holding sunצילום באור שמש (בעיקר שמש ישירה) עלול להוביל לתמונות החשופות יתר על המידה, ניגודיות גבוהה, צבעים שטופים ואף תופעות כמו בוהק העדשה. בארצנו הקטנטונת, "שמש" היא אינה מילה גסה וברוב השנה אנו נתקלים במצבים בהם השמש חזקה מידי לצילום, דבר הפוגם ישירות באיכות התמונות שלנו, בכמות ואף בגמישות בשעות הצילום. בעוד חלק מאיתנו נהנה מהשמש ומיד הולך לים, אנו הצלמים ובמיוחד המתחילים שביננו מוצאים את השמש כאויב המרכזי של התמונות שלנו.
כיצד נוכל להתמודד עם אור השמש? הנה כמה טיפים לצילום נכון וטוב יותר באור השמש.

fill-in flash פלאש מילוי (Fill-in Flash)
אחד "החוקים" השכיחים ביותר בצילום באור יום הוא תמיד לצלם עם הגב לשמש בכדי שהאובייקט המצולם יואר היטב באור טבעי. הסיבה לכך היא כי צילום עם הפנים לשמש (שמש ישירה) יוביל כנראה לאובייקט חשוך יחסית לרקע מואר. לאחר שזה נאמר, צילום עם הפנים לשמש יכול דווקא לשפר את התמונה ונראות האובייקט – במיוחד בעת השימוש בפלאש מילוי שבמצלמה, דבר המאפשר "מילוי" הצללים (האיזורים החשוכים) הנוצרים עקב אור השמש הבהיר שברקע האובייקט. דוגמא – בתמונה משמאל, הצלם צילם ישירות לכיוון השמש והשתמש בפלאש מילוי בכדי להאיר את חזית התמונה (סלע והצמחיה).

מטרית ריכוך (Reflector)
דרך נוספת למלא את הצללים הנוצרים בעת צילום עם הפנים לשמש היא שימוש במטרית ריכוך/צילום. מטריות אלו "מקפיצות" את האור חזרה לפני האובייקט המצולם ובכך מאירות אותו באור טבעי ומאפשרות לנו לצלם עם הפנים לשמש.

fill-in flash מגן שמש (Lens Hood)
כמה פעמים צילמתם תמונה באור יום ולאחר מכן ראיתם את השתקפות העדשה שלכם בתמונה? לתופעה זו קוראים תופעת הבוהק (Lens Flare). למרות שישנם מקרים בהם תופעה זו יכולה לשפר את ייחודיות התמונה, לרוב היא גורמת לירידה באיכות התמונה והסתרת פרטים חשובים מהאובייקט המצולם. כיצד ניתן להמנע מכך? השתמשו במגן שמש לעדשה שלכם. את מגן השמש מקבלים לעיתים כתוספת בעת רכישת עדשה ובמידה ולא, הוא ניתן לרכישה נפרדת. מטרתו היא כמובן למנוע את כניסת קרני השמש מצידי העדשה ובכך לצמצם את תופעת הבוהק.

פילטרים (Filters)
לעיתים קרובות מאוד, השימוש בפילטרים שונים בעת צילום באור יום, יכול להציל את התמונות שלכם. פילטרים קוטביים (Polarizing) ופילטר ND – Neutral Density יכולים לצמצם מאוד את כמות האור הנכנסת למצלמה בעת הצילום ובכך לאפשר לכם להשתמש במהירויות תריס נמוכות יותר ובערכי מפתחי צמצם קטנים יותר (פתח צמצם רחב יותר) בכדי לגוון את אפשרויות הצילום שלכם. פילטרים קוטביים יכולים גם לצמצם השתקפויות ואף לשלוט ולשנות צבעים מסויימים.

מדידת אור (Metering)
בצילום באור שמש, המצלמה מתקשה למדוד את האור בצורה מיטבית ולא פעם מדידת האור היא הגורם לחשיפה נכונה בתמונה. למצלמה ישנם 3 מצבי מדידת אור, Overall Metering, Spot Metering ו – Center Weighted Metering. הסבר על מצבי המדידה מצריך כמובן מאמר מפורט משלו שיגיע בקרוב, אך בקצרה, ההבדל בין המצבים טמון בשמם. כך לדוגמא, מדידה נקודתית (Spot) תמדוד את נתוני החשיפה מנקודה ספציפית אותה תקבעו (לרוב האובייקט עצמו), ובמידה ואתם מצלמים אובייקט כשהשמש מאחוריו מומלץ להשתמש במצב מדידה זה, אחרת התוצאה שתתקבל לרוב תהיה צללית (סילואט).

fill-in flash עברו לצל
לעיתים, הפתרון הקל ביותר הוא הטוב ביותר. במידת האפשר, העבירו את האובייקט המצולם, וגם את עצמכם, למקום מוצל. כמובן שפתרון זה יעיל במיוחד בצילום פורטרטים.
"אם מוחמד לא בא אל ההר, ההר יבוא אל מוחמד" – במידה והאובייקט אינו נייד, הביאו את הצל אליו. השתמשו בשמשיה, מטריה, צל גופכם או של אדם אחר… כל דבר שיכול לעזור לכם לחסום את השמש או לפחות לצמצם את חוזקה.
אם שתי האפשרויות נכשלות, נסו לשנות את מיקומכם ביחס לאובייקט (פרספקטיבה) ולנצל את אור השמש הישיר לטובתכם. שינוי הפרספקטיבה יכול לשנות את זווית פגיעת השמש באובייקט המצולם ובמצלמה שלכם, כך לדוגמא בתמונה משמאל, שינוי המיקום עד יצירת מצב בו השמש מוסתרת ע"י העץ הוא זה שיצר את הזדמנות הצילום המיוחד.
דוגמא נוספת היא תמונה שצולמה על ידי ברמת הגולן, בה הנמכתי עצמי לגובה הפרח והשתמשתי בסלע שמאחורי הפרח בכדי להסתיר את מירב השמש.
רמת הגולן

זמן הצילום
צילום בשעות הזהב שהן שעות הבוקר שלאחר הזריחה וכשעה לפני ואחרי השקיעה מאופיינות בתאורה טבעית רכה ומחמיאה והן שעות מומלצות ביותר לצילום. נסו להמנע מצילום בשעות הצהריים שבין 11:00 ועד 14:00, בהן השמש הנה חזקה מאוד ונמצאת מעל ראשנו.

צלליות (סילואט)
אם לא ניתן לנצח אותם, הצטרף אליהם.

צילום באור היום, כאשר השמש חזקה ולעיתים אין ברירה אלא לצלם עם הפנים אליה, הוא אינו דבר פשוט. הטיפים הנ"ל אמורים לתת לכם את מרבית הדרכים להתמודד עם צילום בתנאים שכאלה, אך כמו בכל דבר, ההתנסות תביא עמה את השלמות.


6 תגובות למאמר “כיצד להתמודד עם אור שמש”

 1. שזיף:

  וואו
  המדריך הזה מצטרף בעניי לשורה של מדריכי איכות שיש באתר הזה…
  פשוט תענוג

 2. ליאור אילוז:

  לא יכולתי להתאפק עד שאגיע הבית אז אני מגיב מהפלאפון כדי לומר לך תודה. שימחת אותי מאוד 🙂

 3. אלה:

  זה בכלל אחד האתרים הטובים שאני מכירה… יש פה מלא מאמרים יפים

 4. ליאור אילוז:

  תודה רבה אלה 🙂

 5. אורן:

  המון תודה על האתר הנפלא הזה.

 6. ליאור אילוז:

  אורן,

  תודה לך על הפרגון! 🙂

  ליאור

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון