צילום בגן החיות

גני החיות מהווים לוקיישנים מצויינים לאימון ופיתוח יכולות הצילום שלנו בכך שהם מציגים לנו מגוון רחב של נושאים לצילום,אנשים ובעלי חיים, ויחד עם זאת, מגוון רחב של אתגרים עליהם נצטרך להתגבר בכדי לצלם תמונות טובות.

Keep Out
שמור מרחק/Keep Out – צולמה על ידי בספארי רמת גן

ציוד הצילום
כחלק מהכנות לפני שמגיעים לגן החיות, עלינו לזכור להביא עמנו את כל הציוד הנדרש ולהכינו לפני בכדי לחסוך את זמן "ההתעסקות" ובכך להמנע מלפספס הזדמנויות צילום מיוחדות. אם כך, איזה ציוד עלינו לקחת? התשובה לשאלה זו משתנה כמובן בהתאם לאופי הצילום של כל אחד ואחד מאיתנו כצלמים.

נמרמצלמה ועדשות – במידה ובבעלותכם מצלמת DSLR, עדשת זום בעלת אורך מוקד עילי של בין 200mm לבין 300mm תפתור לכם את בעית המרחק מבעלי החיים. עדשות פריים יכולות להיות כמובן שימושיות אך בגן החיות תרצו להסתובב עם כמה שפחות ציוד ולכן עדשת הזום היא פתרון יעיל. אם ברשותכם מצלמה קומפקטית או דמוית DSLR, מצלמה בעלת זום אופטי של לפחות 10X תעשה את העבודה.

חצובה – כן כן, לקחת חצובה לגן החיות זה לא נוח… אך אם אתם מתכננים לבקר בגן החיות בשעות אחר הצהריים, חצובה היא בהחלט אביזר חשוב. צילום באורך מוקד ארוך יקטין את מפתח הצמצם (ערך הצמצם יגדל), מה שיקטין את כניסת האור ויצריך ממכם להשתמש במהירויות תריס נמוכות יותר – דבר הדורש יציבות מלאה.

מגן שמש ופילטרים – בגן החיות תמצאו את עצמכם משנים זוויות ללא הרף ולא פעם תעמדו מול השמש. בכדי להמנע מחשיפת יתר לתמונות שלכם, מומלץ לשקול בחיוב לקחת עמכם מגן שמש לעדשה שלכם ובמידה ויש, פילטר בסיסי כמו ה UV וכמובן פילטרים מתקדמים יותר כמו ה ND.

טיפים לצילום טוב יותר בגן החיות
הגעתם לגן החיות, מה עכשיו? לאן לכוון? מה עושים עם הכלוב שמסתיר? הנמר לא מפסיק לזוז!!! אל דאגה, לשם כך, הנה כמה טיפים ודגשים חשובים לצילום נכון יותר בגן החיות.

קוףתכננו את היום מראש – גם אם אתם אנשים ספונטניים, בצילום, בלא מעט מהמקרים מומלץ לתכנן מראש. בהגיעכם לגן החיות, הצטיידו מיד במפת הגן וסמנו לעצמכם את בעלי החיים אותם אתם מעוניינים לצלם. כמו כן, שימו לב לשעות האכלת החיות ואל תהססו לשאול באילו שעות בעלי החיים פעילים יותר. בכל זאת, לא תרצו לצלם את כולם כאשר הם ישנים. טיפ נוסף, בו אני עושה שימוש בכל פעם שאני יוצא לצלם, הוא צפייה בתמונות בקטגורית הצילום הספציפית בכדי לקבל השראה. הגעתם לגן החיות ושכחתם? לא נורא, כנסו לחנות המזכרות והביטו בגלויות של בעלי החיים שצולמו בגן החיות – בהחלט מקור השראה.

נקודות עניין – אין ספק, מרבית בעלי החיים הם מעניינים ומושכי עיניים בפני עצמם, אך רגע לפני שאתם מצלמים את התמונה הברורה מכל, שאלו את עצמכם כמה שאלות: מה מעניין אותכם בבעל החיים הזה? מדוע בחרתם לצלם דווקא אותו על פני שאר בעלי החיים באזור? וכמובן שאלות נוספות שמטרתן היא כמובן לעזור לכם לאתר את נקודות העניין בתמונה שלכם, אליהם, תרצו למשוך את עיני הצופים בתמונות שלכם.

התקרבו, עכשיו עוד קצת – כמו ברוב קטגוריות הצילום, אם באפשרותכם להתקרב לאובייקט המצולם תוכלו ללכוד פרטים, תבניות וצבעים שללא הקרבה, לא תוכלו להשיג. כמובן, במקרה הטוב התקרבות תהווה סכנה… במקרה הרע, בעל החיים כלוא בתוך כלוב המסתיר לכם הכל. הפתרון? (לכלובים… לא לסכנה 🙂 ) – צילום באורך מוקד ארוך יותר והתקרבות כמה שניתן לכלוב עצמו. שני אלה ייצרו חיתוך מעניין לתמונה ויעזרו לכם לטשטש ואף להעלים (תלוי בעדשה) את ברזלי הכלוב המסתירים. במידה וברשותכם מצלמה קומפקטית, העברת המצלמה למצב צילום פורטרים (לרוב מסומן ע"י ראש של אישה בחוגת המצבים) יעניקו את אותו האפקט של עומק שדה צר.

נשיקההתמקדו על העיניים – בידיוק כמו בצילום פורטרטים, כך גם בצילום בעלי חיים – העיניים הן נקודת העניין החשובה ביותר. הקפידו לשמור על העיניים בפוקוס ובמקום בולט ביחס לתמונה, דבר שיעניק תחושה אישית יותר לצופים בתמונה שלכם. דרך טובה בכדי להעניק לעיניים את החשיבות הראויה להן היא להתכופף… כן, לצלם את בעל החיים "בגובה העיניים". המנעו מלצלם את בעל החיים מגבוה, גם אם זה אומר שיהיה עליכם להתלכלך מעט.

העלמת השתקפויות – אחד האתגרים הקשים ביותר בצילום בגן חיות הוא צילום דרך כלובי זכוכית. עד כדי כך מאתגר, כך שאם ניתן להמנע מזה, זאת בהחלט תהיה הבחירה הנכונה. במידה ולא ניתן להמנע מכך, נקו את הזכוכית באיזור דרכו תצלמו והשתדלו לבחור מקום בו הזכוכית אינה מלאה שריטות ולכלוכים בולטים. שמרו מרחק מסויימים מהזכוכית בעזרת ידכם או בעזרת מגן השמש של העדשה ונסו זוויות צילום שונות ביחס לזכוכית. דרך אחרת, קשה יותר, היא לקבל את עצם היות ההשתקפויות שם ואף לנצלן לתמונה מעניינת יותר.

צילום אנשים – כן, בגן החיות ישנם גם בני אדם. לאנשים בגן החיות, במיוחד לילדים, יש הבעות שונות ומשונות של פליאה, התלהבות, התרגשות וכמובן, הכל ספונטני ואמיתי. נצלו זאת לתמונות דיוקנאות שונות מהרגיל ואף נסו לשלב צילום של בעל חיים ובן אדם ביחד. התוצאות מרהיבות.

שילובהיו מוכנים לצילום בתנועה – במידה ובעלי החיים נמצאים בתנועה, עברו למהירויות תריס מהירות יותר. ניתן לשקול בהחלט לעבור למצב צילום "עדיפות תריס" ואף להפעיל את מצב צילום מתמשך (Burst) בכדי לצלם כמה תמונות ברציפות במהירות גבוהה ובכך להגדיל את הסיכוי לתמונה טובה וחדה.

סבלנות, סובלנות וכל מה שביניהם – כן, יהיו מקרים בהם בידיוק ברגע שתגיעו, תופיע מולכם התמונה המושלמת, רק כוונו וצלמו. לרוב כמובן, זה לא יקרה ויהיה עליכם להתאזר בסבלנות ולהמתין לפוזה הנכונה והמתאימה לרצונות שלכם. כמו בכל קטגורית צילום, כך גם בצילום בגן חיות, ההמתנה משתלמת והיא מהווה את ההבדל העיקרי בין עוד תמונה לתמונה המושלמת.

צילום בגן החיות הוא חוויה מהנה, מלאת הזדמנויות הן ללימוד וניסוי והן לתוצאות מיוחדות ומגוונות. הקפידו לא להסחף ולצלם ללא עקרונות הצילום החשובים והפתרונות הנכונים לאתגרים השונים. וכמו תמיד, תהנו ושתפו את התוצאות שלכם!


3 תגובות למאמר “צילום בגן החיות”

  1. רועי הוכברג:

    טיפ נוסף וחשוב להשאיר מקום "תזוזה" לבעלי החיים (במיוחד לאריות, לביאות ונמרים) בפריים

  2. ליאור אילוז:

    רועי, בהחלט צודק…זה נקרא "חוק" ה Active Space ועושים בו שימוש בצילום אובייקטים בתנועה ופורטרטים… בהחלט נקודה חשובה, תודה.

  3. רם דרובישבסקי:

    מאמר מעולה, תודה רבה, טוב שהייתה התיחסות בפעם הראשונה למצלמות רגילות XD

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון