טכניקת הזום

זום פרחישר, חד, מאוזן, מדוייק, נכון… די! הגיע הזמן גם להנות עם המצלמה שלנו. בידיוק לשם כך נוכל להשתמש בטכניקת הזום. צילום בעזרת טכניקה זו יוצר אפקט הנותן תחושה כי האובייקט המצולם נע לעברנו או מאיתנו בעזרת קווי תנועה.
ישנן דרכים שונות ומגוונות לבצע טכניקה זו, חלקן נעשות תוך כדי ביצוע הצילום וחלקן לאחר הצילום. באופן כללי, בכדי לבצע טכניקה זו בעזרת המצלמה יש להשתמש במהירות תריס נמוכה (זמן חשיפה ארוך) ובזמן שהתריס פתוח ועד הזמן בו הוא נסגר לבצע זום, קדימה או אחורה.
טכניקת הזום יכולה להיות מהנה מאוד, אך כמו כל טכניקת צילום, היא דורשת אימון. לכן, הנה כמה טיפים שיקצרו את תהליך הלמידה ויעזרו לכם בהשגת תוצאות טובות יותר.

בחירת מהירות התריס
לצערי, אין מהירות תריס אותה ניתן להגדיר לכל המצבים השונים, אך ישנם משתנים שונים אותם מומלץ לשקול בבואכם לבחור את מהירות התריס בה תשתמשו ובהם כמות האור, מהירות הזום אותה תבצעו, יציבות המצלמה וכו'. ברוב המקרים מהירות התריס תהיה עד 1 שנייה, אך ישנם מקרים בהם ניתן ומומלץ יהיה להגדיר מהירות תריס נמוכה (איטית) יותר.

יציבות המצלמה
כאמור, בשימוש בטכניקת הזום נשתמש במהירות תריס נמוכה ולכן כל תזוזה קטנה תשפיע רבות על התמונה שלנו. בשל העובדה כי אנו בכל מקרה מבצעים תזוזה של הזום, כל תזוזה אחרת של המצלמה, למטה, למעלה או לצדדים, תעוות את קווי התנועה שנוצרו עקב הזזת הזום. בכדי למנוע זאת, ניתן להשתמש בחצובה או להציב את המצלמה על בסיס יציב אחר.

תאורה לקויה
לשם שינוי, תנאי תאורה נמוכים דווקא יכולים להועיל לנו. ברגע שאנו משתמשים במהירות תריס נמוכה, אנו בעצם מאפשרים לכמות אור גדולה יותר להכנס ולמרות שניתן להשתמש בערך מפתח צמצם גבוה (שיקטין את כמות האור הנכנסת), ישנם מקרים בהם התאורה בהירה מאוד וסביר להניח שבשל מהירות התריס הנמוכה התמונה תשרף. לכן, תנאי תאורה נמוכים יכולים דווקא להועיל לנו בשימוש בטכניקת הזום.

זום חלק
אחד הדברים החשובים ביותר כשעושים שימוש בטכניקת הזום הוא הקפדה על זום חלק. ביצוע זום מהיר והאטה תוך כדי יסתיים בקווי תנועה מעוותים ובתמונה לא טובה. התנסו בביצוע זום חלק ועדין המבוצע במהירות אחידה. אחד המקומות הטובים להתנסות זו הוא מקום בו ישנם אורות רבים אשר יצרו כמובן, קווי תנועה רבים.

השהיית הזום
טכניקה נוספת בביצוע טכניקת הזום היא השהיית הזום. ביצוע השהייה בתנועת הזום (בעוד התריס פתוח), באם זה בהתחלה, באמצע או רגע לפני סגירת התריס,ייצר תמונה נקייה יותר וחדות על האיזור אותו "רואה" המצלמה בעת ההשהייה.

זום אחורה
ביצוע זום אל האובייקט יכול לתת תוצאות שונות מאשר ביצוע זום החוצה מהאובייקט, בעיקר אם האובייקט בתנועה. גם לבחירתכם לגבי השהיית הזום השפעה גדולה על ההבדלים בין השניים. התנסו בכל האפשרויות.

זום חלקי
סעיף זה נוגע בעיקר לבעלי מצלמות הרפלקס (DSLR) אשר כוללות עדשות בטווחים ארוכים של אורכי מוקד. במידה וברשותכם עדשה בעלת אורך מוקד רחב, כגון: 18-200mm וכדומה, ביצוע טכניקת הזום מקצה אחד לשני הוא קשה אף יותר, בעיקר בשל העובדה שכמעט בלתי אפשרי לשמור על מהירות זום אחידה לאורך כל אורך המוקד. במקרים כאלה, מומלץ לבצע זום חלקי הכולל חלק מטווחי העדשה, לדוגמא: 18-100mm ואף טווחים קטנים יותר.

שימוש בפלאש
שחרור הפלאש תוך כדי שהתריס פתוח (ולעיתים גם תוך כדי ביצוע הזום) יקפיא חלק מהתמונה בעוד שאר חלקי התמונה ימשיכו להראות בתנועה. ברוב המצלמות הקומפקטיות ניתן לבצע פעולה שכזאת במצב צילום "לילה".

וכיצד נזיז את הזום במצלמה קומפקטית? ובכן, ברובן הגדול של המצלמות הקומפקטיות לא נוכל להזיז את העדשה תוך כדי שהתריס פתוח ולכן האפשרות שנותרת לנו היא פשוט לזוז בעצמנו. כמובן שאפשרות זאת מקשה מאוד על השגת תוצאות טובות ומצריכה אימון רב יותר.
במצלמות ה DSLR כמובן שלא קיימת בעיה לשחרר את הפלאש תוך כדי שהתריס פתוח ואת ביצוע טכניקת הזום פשוט מבצעים ע"י הזזת העדשה.

התנסו בטכניקה זו ובטכניקות שונות המתאפשרות בעזרת המצלמה שלכם ותהנו מתוצאות שונות, מעניינות ומהנות! וכמו תמיד, אשמח לראות תוצאות.


12 תגובות למאמר “טכניקת הזום”

 1. ערן:

  מדריך מצוייין….תודה.

 2. daniel:

  יופי של מדריך מאוד נהנתי לקרוא בו
  וכמובן שיש מה ללמוד ממנו

 3. רן:

  מאמר מצויין , רציתי להראות דוגמא משלי שצולמה במסעדה מלאה אורות מיוחדים. מקוה שתאהבו.
  http://www.photolight.co.il/show_photo/author4529/255238.html

 4. ליאור אילוז:

  רן דוגמא נחמדה מאוד, תודה על השיתוף! אתה מוזמן כמובן לשתף גם בפורום

 5. יפעת:

  אחלה אתר! מאוד נהניתי לקרוא את הכתבה, ואף נעשה אתמול ניסיון ראשון בשטח
  לישום הטכניקה…
  ישר כוח!

 6. ליאור אילוז:

  יפעת, שמח לשמוע שנהנת ואף כבר עשית שימוש!
  אשמח לראות את התוצאות 🙂

 7. שלומי:

  אחלה מדריכים יש לך!!! בתור צלם מתחיל מאוד, למדתי מהם הרבה 🙂

  תודה רבה…

 8. ליאור אילוז:

  שלומי,
  תודה על הפרגון! 🙂

  המשך קריאה מהנה!
  ליאור

 9. דניאל:

  ליאור תודה רבה על המדריך הזה כמו על שאר המדריכים. אני לומד המון מהאתר…

 10. ליאור אילוז:

  דניאל,
  אני מודה לך מאוד על כל התגובות והעידוד!
  שמח לשמוע שאתה נהנה ולומר מהמאמרים.
  אתה כמובן מוזמן לכתוב מאמר אורח 🙂
  http://takriv.com/writers-wanted

  ליאור

 11. דניאל:

  קצת מוקדם מדי בשבילי ליאור 🙂 אבל אני אשמח לשתף אותך במייל בתמונות עדכניות שלי ואולי גם לקבל ביקורת בונה.

 12. ליאור אילוז:

  🙂
  אז יאללה בוא לפורום ותשתף, מבטיח ביקורת בונה נרחבת! (רק תפרסם בפורום של הביקורת)
  http://takriv.com/forum

טראקבקים

מה דעתך?.
להטמעת תמונה בתגובתך, לחץ כאן. (מידע נוסף)


תקריב
תקריב דף הבית | אודות | יצירת קשר | עדכונים | תנאי שימוש
נושאים טכניקות צילום | כיצד לצלם | מערכת המצלמה | מיקרו סטוק | מצלמות ואביזרים | פוטושופ ועיבוד תמונה | הטיפים שלכם | צילום | קומפוזיציה | תמונות
פרוייקטים מיקרו סטוק | רכישת עדשת DSLR | פרוייקט חשיפה

שותפים: BeatDreams | תחרות צילום | מברשות לפוטושופ | רואה חשבון